Register | Login: pw: 

Attackpoint - performance and training tools for orienteering athletes

Training Archive: noken

In the 7 days ending 2008-05-11:

activity # timemileskmclimb
  Cycling2 5:19:09 99.42(3:12) 160.0(1:59)
  Running5 3:07:27 25.29(7:24) 40.7(4:36)
  Orienteering1 1:16:19 6.21(12:16) 10.0(7:37)
  Total8 9:42:55 130.92(4:27) 210.7(2:45)
[csv]

«»
2:50
0:00
» now
MTWHFSS

Sunday May 11

Note
(rest day)
en dag på stranden

Saturday May 10

Cycling 2:28:14 [3] 75 km (1:59 / km)
ahr:130 max:155
Är jag schizofren eller bara en medvindsglidare?

Det var meningen att dagens träning skulle bestå av löpning på hög pulsnivå, som intervall eller snabbdistans. Så blev det inte. Istället fick jag för mig att jag skulle genomföra ett "dopp med tån i vättern" pass på cykel. Så blev det inte heller.

En timme efter lunch cyklade jag iväg från Valla mot Vättern. Var trött redan från början och det kändes som en oändlig sträcka fram till Sveriges andra sjös strand. Nu är det också väldigt långt till Vättern från Linköping så helt verklighetslös var inte tanken.
Västerlösa passerades och jag fortsatte med en sjunkande motivation mot Skänninge. Vinden var idag västlig, vilket jag tidigare uppmärksammat på SMHis utomordentliga hemsida, så jag visste att jag skulle ha motvind hela vägen till Vättern.
Vid det lilla samhället Normlösa tog jag en vätskepause och vilade mina mjölsyrifierade ben. När jag satt där i försommarvärmen och drack mitt sockervatten så dök glidaren Björn Borg och en viss längdskidåkare upp i mitt inre.

----------------------------
Har alltid avgudat längdskidåkaren Thomas Wassberg. Detta principfasta konditionsfenomen som inte vek ner sig för någon eller något. Efter en 8 timmars abetsdag i skogen så gav han sig ut och tränade i ur och skur. Med is i håret och snor i skägget spöade han norrmän och finländare på löpande band. 1980 avstod han också bragdmedlajen för att hans polare Sven Åke-Lundbäck, som tog VM-guld på 5 milen 1978, inte fått priset 2 år tidigare. Istället hade glidarna Björn Borg och Ingmar Stenmark fått dela på det. Borg och Stenmark i all ära, men att slå till en boll och vicka lite på arslet i en skidbacke var rena barnleken jämfört med ett VM guld på en 5-mil, tyckte Wassberg.
----------------------------

- Fortsätt du lilla nök, sa herr Wassberg till mig. En riktig man slutar inte bara för lite motvind.
Glidaren Björn Borg svarade direkt på Wassbergs argument.
- Inte ska du behöva cykla ända till Vättern i denna blåsten. Nej åk hem du, gift dig med nån fotomodell och bilda ett kalsongmärke så ordna sig allt.
Tog mig tid att begrunda Thomas och Björns visdomsord och föll pladask för Björns fotomodell.

Hemfärden från Normlösa gick över Mantorp. Nu fick jag helt plötsligt medvind och det dåliga samvetet gjorde sig tillkänna. Jag är nog en riktig kärring tänkte jag.
Köpte en festis i Mantorp den var god men ändå med en lite besk eftersmak. Smaken av nederlag tänkte jag. Sen såg jag att bäst före datum hade passerats med 1 månad.

Tack vare medvinden, mitt dåliga samvete och Wassberg körde jag trotts allt runt Nykil efter Mantorp så det blev ändå en rejäl runda.
Har aldrig träffat Thomas Wassberg, kommer antagligen aldrig att göra det, men jag har honom att tacka för mycket.

PS. imon blir det nog ingen cykling. Såg på SMHIs utomordentliga hemsida att det skulle bli friska vindar.
C • nästan 3

Friday May 9

Running 1:04:20 [3] 13 km (4:57 / km)
En löptur ner till Rosenkälla där det blev ett dopp. Inte den roligaste sjö att bada i men var så varm efter att ha sprungit 30 min i stekande sol. Sprang sen raka vägen hem

Thursday May 8

Cycling 2:50:55 [3] 85 km (2:01 / km)
ahr:132 max:155
En liten längre cykelrunda. Blev ett forrest gump pass. När jag var i Kolbyttemon och skulle ge mig av hemåt över Slaka så tänkte jag att om jag har cyklat hit så kan jag väl cykla en bit till.

Körde via Bestorp till Åtvidaberg och sen hem över Grebo och Sturefors. Cyklen gick bra och vädret visade sig från sin bästa sida. Ett riktigt härligt cykelpass. Men efter 70 km så börja det bli rättså långt och benen börja bli rättså trötta. Få se hur det blir med min tänkta Linköping-Nybro tur senare i maj.
C • mumma 3

Wednesday May 7

Note
(rest day)

Tuesday May 6

Running 26:32 [4] 7.5 km (3:32 / km)
ahr:166 max:175 shoes: Nike pegasus
Distanspass söderut runt rosekälla med en snabb del och två långsamma sådanna.

Den snabbare delen av distanspasset mätte 7.5 km enligt skyltarna som är uppsatta på alla grusvägar i tinnerö eklandskap. Gick inte på för fullt utan låg på 80-85% av maxpuls.

Running 53:23 [3] 10 km (5:20 / km)
ahr:139 max:150 shoes: Nike pegasus
Övriga delen av distanspasset. Gick i lugnt tempo

Running 11:27 [5] 3.4 km (3:22 / km)
ahr:175 max:181 shoes: Nike zoomkatanarac 3R
Tidtagning på Vallaslingan 1 varv tid 11:27. Förra gången jag sprang
2008-03-20 hade jag 11:53. Det ska sägas att längden på banan bara är en uppskattning från min sida tänkte mäta den med MTBn nångång

Running 31:45 [3] 6.8 km (4:40 / km)
ahr:136 max:153 shoes: Nike zoomkatanarac 3R
Uppvärmning/nerjogg på Vallaslingan

Monday May 5

Orienteering 1:16:19 [3]** 10 km (7:38 / km)
ahr:150 max:183 shoes: Nike pegasus
OL i Vidingsjö. Träningen som kunde blivit den bästa i mitt liv slutade i fadäs, ute på en öde ö i en å bredare än Amazonas.

Peter A och Emma D hade lagt en bana i Vidingsjö. En skön omväxling från den traditionella Ryd/Valla terrängen. Dom hade också lagt ner energi på tekniken och erbjöd Sportident. Bra intiativ!!!

Trots dessa optimala förutsättningar att göra någonting positivt av träningen så lyckades jag göra någontong negativt.
Missade direkt till ettan. Även tvåan gick i skit. Sen kom Lucas G ikapp och då försvann den lilla motivation jag hade. Missarna fortsatte och jag beslöt mig för att låta Lucas springa ifrån, vilken han tydligen inte ville.

Det är konstigt det där. När man vill hänga på någon då orka man inte sen när man verkligen vill att personen framför ska springa ifrån en då missar han. Så nästa gång jag få rygg på någon, som jag vill hänga på, så ska jag tänka att jag egentligen vill släppa men ändå ha kvar, långt nere i mitt undermedvetna, att jag vill hänga på. Hängde ni med!

Till slut lyckades jag iaf släppa. Försökte nu koncentrera mig på att orientera rätt vilket jag inte lyckades med, så jag la ner det projektet rätt fort. Blev allmänt trött på allting ca 2 km från mål. Skulle ta mig över en rätt smal å så jag hoppade över den, lightweights, tänkte jag.
Upptäckte sen att den kom ännu ett vattendrag direkt efter den smala ån. Detta vattendrag var något bredare än ån så jag kalla den därför för älv. Fick vada genom älven. Bottnen bestod av gyttja och jag sjönk ner en bra bit. Jag hade säkert gyttja ända upp till vänstra öronsnibben (OBS min vänstra öronsnibb sitter litte högre upp än den högra). Efter en enorm kraftansträngning kom jag till andra sidan älven. Då upptäckte jag ännu ett vattendrag som jag var tvungen att passera. Jag stod alltså ute på en obebodd ö omgiven av en älv och en enorm flod. Skymtade bara andra sidan nånstans i horisonten.
Satte mig ner vid en tall och begrunda mitt öde. Tankar som ,varför marsianer är gröna och vad håller jag på med egentligen, smög sig på mig. Efter 13,2 miljaders års slumpmässiga händelser händer det här. Människan ska vara evolutionens mästerverk och här sitter jag nånstans i landet Sverige, söder om staden Linköping och håller på med nånting som kallas orientering. En sport där man ska läsa en karta och springa fort. Nått så oerhört simpelt och inte ens det lyckas jag med.
Jag, detta evolutionära mästerverk. Om gud finns kan han inte ha nån som helst fingertoppskänsla.

Kom till slut fram till att jag måste bege mig tillbaka samma väg som jag kom. Så efter jag namngivit ön till The Island of Nök, vadade jag tillbaka genom älven och sprang runt hela detta massiva floddelta. Kom i mål till slut antagligen på placering sist.
Per Elofssons ord "det är bara att bryta ihop och komma igen" ekade och ekar fortfarande inom mig. Nångång så ska det bli jag som får smaka på segerns sötma. Tills dess så kan man ju alltid dricka saft.
C • Floddelta 1


 

Jul 24, 2008: processing time: 0.47s | © 2000-2008 Attackpoint
contact | about orienteering | donate