Register | Login: pw: 

Attackpoint - performance and training tools for orienteering athletes

Training Archive: Jac

In the 31 days ending 2008-05-31:

activity # timemileskm+m
  Löpning30 15:07:57 104.64 168.4
  Orientering14 10:29:25 53.85(11:41) 86.66(7:15)
  Total44 25:37:22 158.49 255.06
[csv]

«»
1:52
0:00
» now
HFSSMTWHFSSMTWHFSSMTWHFSSMTWHFS

Saturday May 31

Orientering race 20:07 [5] 3.7 km (5:26 / km)
shoes: Inov-8 Mudclaw 270
Vaknar på sen-natten med ont i halsen. På morgonen är det inte ont längre.... men slemigt i ögon och hals. Det här känns inte bra. Bestämmer mig för att springa sprint DM, men är mycket tveksam.

En helt sjukt lång sprint i risig kuperad snårig, höggräsig terräng. Har riktigt svårt att få ögonen på kontrollerna och tappar en hel del på detta. Jag är inte tillräckligt noga med finorienteringen in till kontrollen, vilket inte heller ska behövas på en sprint, om nu inte gräset är 2meter högt som det var i Mjölby. Borde ha insett detta redan vid ettan och varit mer noggrann i ringen...... Strul vid punkterna strulade bort säkert 20 sekunder och en felläst kontrollsifra 20-30 sekunder. Men vad tusan! Utan bommar får man väll egenligen vara nöjd!

Kroppen var inte helt i slag idag, men jag ser med tillförsikt framåt.

Förkylningsläget var tveksamt. Det känns bättre under uppvärmningen och normalt under loppet. På eftermidagen känns det sämre igen. Ställer in kvällsträningen. Kan vara rejält med pollen, men kan också vara en lätt förkylning. Tyr är rejält förkyld, så det finns i huset.
Löpning warm up/down 30:00 [3] 5 km (6:00 / km)
shoes: Inov-8 Mudclaw 270
Rejält med uppvärmning och nedjogg.

Friday May 30

Löpning 30:00 [3] 5.5 km (5:27 / km)
shoes: Saucony Omni GR 6
Joggar runt med sprintnorm i handen. Rätt stela ben efter blodloppet igår. Springer mest för att mjuka upp benen och för att stretcha ut ordentligt efteråt

Thursday May 29

Löpning race 37:10 [5] 10.25 km (3:38 / km)
shoes: Saucony Tr3
Blodomloppet i härlig värme. Bestämde mig för att ta det lugnt första kilometern och följde planen. Tappade ca 10sek på ca: 15 löpare på första kilomtern. Klättrade därefter stadigt till 6:e plats. Låg på 1803 efter 5km och landade på 37:10 i mål (arrangörslängd=10.13km, men jag tror mer på Figges notering om 10.25km). Såg Figge i stort sett hela loppet, men vågade inte chansa på en fartökning för att gå ifatt. Avståndet var oförändrt från ca 4km till mål. Ett par minuter efter målgång kändes dock kroppen återhämtad, vilket tyder på att jag hade tålt ett högre tempo, men, men det var lika bra det - Det är på lördag det gäller. Förra året 20:e plats, i år 7:a. Nästa år är ska det förbätras med 4-6 platser!'

Avslut på pencilinkuren på morgonen.
C • Vad hände på slutet?!? 3
Löpning warm up/down 30:00 [3] 5 km (6:00 / km)
shoes: Saucony Tr3
Uppvärming och Nedjogg.
Kände mig seg på uppvärmingen, både andning och ben. Nedjoggen var raka motsatsen. Det fanns studs i benen och hur mycket energi som helst. Hade lätt antagit en utmaning om ett varv till. Joggade ner ca 20minuter och sprang även ett par backar mot vattentornet för att känna om benen var slitna - vilket de absolut inte var - känslan var att ett intervallpass nog skulle sitta fint.

Måste upp med syratröskeln ett par snäpp så kan det bli riktigt bra tider på asfalt.

Wednesday May 28

Löpning 30:00 [2] 6 km (5:00 / km)
shoes: Saucony Omni GR 6
Jogg för att hålla igång benen (Lambohov/Slaka 1 varv/Lambohov). Inget pådrag ingen ansträngning. 15min lyxstretch efteråt.

Tuesday May 27

Löpning intervals 39:00 [5] 9.5 km (4:06 / km)
shoes: Saucony Omni GR 6
10 stolpar på elljusspåret i Vidingsjö varvat med 5 stolpar jogg. Kände mig pigg till en början och körde på i bra tempo. Drog dock succesivt på mig en syraskuld och var tvungen att sänka farten ett snäpp i mitten av passet. Detta räckte dock för att piggna till och sista varvet på spåret kändes riktigt bra igen.
Har ingen aning om hur många varv det blev. Martinsson sa 4, och om Ptr la av efter 3 varv så borde det ha blivit nästan 4. Kan det stämma? Start där 5:an går ut på spåret och stopp nere på flacken innan första backen. Tiden var iaf ca 39-40min.
Löpning intervals 3:50 [4] 1 km (3:50 / km)
shoes: Saucony Omni GR 6
En förseningsintervall för att komma ikapp klungan. Inte världens bästa uppvärming, men man blev ju varm i alla fall
Löpning warm up/down 25:00 [2] 5 km (5:00 / km)
shoes: Saucony Omni GR 6
Uppvärmning på 5:an och nedjogg bakvägen.

Monday May 26

Orientering 15:15 [4] 3.1 km (4:55 / km)
shoes: Inov-8 Mudclaw 270
Kör Sprint i Valla (Lucas bana).
Börjar fort och går på 0930 vid varvning (1024 i vintras). Släpper huvet på stigen bort till stenen som ligger vid sidan av vägen och springer ner till cykelvägen. Tappar ca 1min på detta, illa, illa! Lika fullt 25sek bättre än i vintras.

Kartkontakt kändes bra, magen fungerade och bäst av allt, nya skorna funkade utmärkt!
Orientering 13:50 [4] 2.96 km (4:40 / km)
shoes: Inov-8 Mudclaw 270
Gamla DM-banan från Valla 2005. Inga bommar, magen kändes bra och skorna också. Knappt 2min vila mellan sprintarna gjorde att farten i början på denna andra sprint blev ganska långsam. Tyckte dock att det tog sig uppe i skogen. ca 1.5 efter vinnartid från 2005 och ca 5min bättre än vad jag sjävl hade.
Löpning warm up/down 10:00 [2] 2 km (5:00 / km)
shoes: Inov-8 Mudclaw 270
Uppvärmning och nedjogg samt 2min vila mellan sprintarna.

Sunday May 25

Löpning 45:00 [2] 8.5 km (5:18 / km)
shoes: NewBalance RX1441
Kvar på Fångö. Vaknar upp i båten (fortfarande vid Fångö) och sliter med Helén på en morgonjogg innan frukost. Springer via Bodalen till Ängen och över till Ljung och tbx. De där bakteriedödarna gör dock att magen inte mår bra! Kan bli jobbigt med magen på torsdag och lördag.

Saturday May 24

Löpning (Skog) 1:03:00 [2] 11 km (5:44 / km)
shoes: NewBalance RX1441
Ute på sjön med föräldrarna i deras nya båt. Vi lyckas få de att åka till Fångö och får en riktigt lyxtur. Springer från Faderviksudden längs stranden till badviken och gruvorna, över Bodalen via påskliljehuset, över till byn och via Ljungs (knackar på men ingen hemma) och över Bodalen tbx till udden.

Räknade med 90minuter, men det var betydligt kortare än beräknad.... Sol och riktigt fint väder och terrängen är nog den bästa man kan få! Skärgårdsterräng när den är som bäst helt enkelt!

Friday May 23

Note
(rest day)
Tvångsvila. Men ingen reaktion från igår.

Thursday May 22

Löpning 47:00 [4] 5.5 mi (8:33 / mi)
shoes: NewBalance RX1441
H20E från juniscup 2005, Perstorp, snitslar på pinnar från tävlingen. Blir helt färdig av att jogga till start. Väl i skogen vaknade kroppen till och det kändes hyfsat. Riktigt jobbig bana och riktigt bra träning. Det var för svårt att springa lugnt....

Startar bra och säkert till kontroll 1 och 2. Tutar på bra till 3an med bra kartkontakt. Går aningen till vänster om strecket, många höjdmeter, men det känns bra.
Gör en dålig utgång från 3:an och bommar kortsträckan till 4:an ca:30 sek.
Kliver sedan över kontroll 7 (höjdfoten) utan att se den och ställer mig och glor från höjden. Fattar inte varför den inte är där den ska vara. Ger upp, men ångrar och går tillbaka till ursprunget och mycket riktigt, där sitter den lille rackakeren. Bom ca: 2,5min.
Samlar ihop ytterligare 2-3min, men känslan är helt ok! Tiden är dock lång som tusan. Wiliam Lind sprang banan på 38 minuter på J-cupen. Ska springa om den här när jag inte är sliten av infektioner och inte fullpumpad med antibiotika. Hoppas nu att det inte blir nån taskig reaktion på detta pass!


Löpning warm up/down 10:00 [3] 1 km (10:00 / km)
shoes: NewBalance RX1441
Uppvärming.

Wednesday May 21

Note
(injured)
Svullnaden har gått ner... Blir nog ett lugnt pass i morrn!

Tuesday May 20

Note
(injured)
Bättre, men fortfarande snurrig emellanåt

Monday May 19

Note
(injured)
Handskada och infektion

Sunday May 18

Löpning 40:00 [3] 5 km (8:00 / km)
shoes: NewBalance 240 spike
Handen svullnade rejält under natten, men ingen rodnad. Fältläkaren skriver ut pencilin, men tror att det är ok för mig att springa. Jag tejpar ihop handen och hänger på en handske. Utanpå detta fäster jag tumkompassen. Provar detta alternativ och att köra helt med höger hand (vilket känns riktigt lockande).

Känns olustig i kroppen och har svårt att fokusera. Bommar ettan rejält och kliver av efter tvåan.

På kvällen kommer febern och handen svullnar än mer och blir röd. Därefter tillbringas natten på akuten med diagnosen misstänkt blodförgiftning. Blir utskriven vid 0400 med lägre feber och får ny starkare antibiotika. Blir nog tyvärr vila några dagar nu och därefter lugna pass några dagar.

Usch vilken jävla skithelg!
C • Trist... 1

Saturday May 17

Orientering race 51:00 [3] 5 km (10:12 / km)
shoes: NewBalance 240 spike
Medeldistans i Kilsbergen. Regn och ca 3-4 plusgrader. Blött och stenigt, riktigt halt och riktigt svårt.
Dunkar i höger knä i en sten till första - en sån där rejäl smällsmärta. Ser branten som vätter norrut (sitter en kontroll där) och går till min sten som ska va bredvid blocket nordost om branten. Men där finns ingen kontroll. Ser istället en kontroll sydost om branten vid en liten uppbuktning. Joggar dit och den har min kodsiffra. Mycket märkligt. Drar på mig 15-20 sekunder vardera på de tre första, men är ändå sugen på mer....

Springer på skrå på långsträcka till 4:an och halkar till, tar emot mig med handen och känner att någonting gör fruktansvärt ont. En gren gjorde ett djupt besök rakt in i vänster hand (museln mellan pekfinger och tumme).
Såret utgjordes av ett centimeterdjupt hål. Fortsatte några meter och skulle läsa kartan som då var helt täckt med blod. Gjorde därför ett längre stopp, gjorde rent kartan och la tryckförband med hadden. Det var riktigt svårt med koncentrationen och kartläsningen (då tumkopass på vänsterhand inte funkar bra med denna skada) på de längre sträckorna. 5:an och 9:n var jag inte med alls, men jag skyller på skadan.

Avlsutningen blev ok. Trodde jag kommit ifatt en Lidingökille. Han hade det lite knackigt med tekniken så jag visade honom ett par kontroller (vilket gav mig en sträckseger). Vi var ihop till sista och han tryckte på ordentligt. Rookie tänkte jag, lägga allt krut till sista när upploppet är så långt.... På upploppet meddelade speakerna att den där lidingökillen hette Graham och tog ledinngen med 4 minuter....

Fältdoktorn sydde 3 stygn. Väldigt ont under natten, inte många timmars sömn.
Löpning warm up/down 10:00 [3]
shoes: NewBalance 240 spike
Uppvärming nedjogg var det inte tal om....

Friday May 16

Note
(rest day)

Thursday May 15

Orientering 38:30 [4] 6 km (6:25 / km)
shoes: NewBalance 240 spike
Springer Världskuppbanor från O-Ringen. Bommar ca 1min på första och gör en riktigt risig sträcka till 10:e. Figge går om på sträckan, men jag får ögonkontakt och går ifatt bort mot 12:an. Erik A kommer ifatt till 13:e och jag hänger på honom in mot mål. Vi bommar 18:e.

Låter bli att spurta inne på arenan. Det känns för bra idag i benen för att bränna krutet på slutet. Sparar det till helgen. 3,5min efter Erik A, varav ca: 2min är bomtid och 17sec är utebliven spurt.
Löpning warm up/down 25:00 [3] 4 km (6:15 / km)
shoes: NewBalance 240 spike
Värmer upp och joggar ner med att hämta en av SI-enheterna.

Wednesday May 14

Löpning long 50:00 [3] 11 km (4:33 / km)
shoes: Saucony Omni GR 6
Riktigt glidarpass. Avkortat pga tidsbrist. Springer genom Lambohov och stigar bort till blå lagunen, därefter via Slaka och genom Lambohov igen.

Tuesday May 13

Löpning tempo 40:52 [5] 10 km (4:05 / km)
shoes: NewBalance RX1441
Premiär på Martins bana. Kände direkt på uppvärmningen vad som väntade. Riktigt tomma ben idag och sänkt tröskel. Men skam den som ger sig! Klarade ett varv i Ptr/Lucas fart. Oscar la av efter första varvet vilket gjorde att jag bestämde mig för att kämpa runt ett varv till. Tack Oscar!
Nu tappade jag rejält efter ca 5min på andra varvet och knallade rakt in i väggen. Som tur var kom Johan ifatt och visade vägen när jag var tvungen att släppa de andra.

19:45 på första varvet
21:07 på andra varvet
Löpning warm up/down 24:00 [3] 4 km (6:00 / km)
shoes: NewBalance RX1441
Uppvärmning Lok-gård till Martins start på 5:an. Nedjogg 5:an baklänges. Nästa gång tar jag nog en extra 15min uppvärmning, det var för lite idag.

Monday May 12

Löpning long 1:48:00 [3] 23 km (4:42 / km)
shoes: Saucony Omni GR 6
36:05,1 (Löpning skog, hemifrån och till Vidingsjö)
04:22,0 (Lok mil km nr 1)
08:22,0
03:47,1 (Höjer tempot efter 3km)
04:01,6
03:51,9
03:46,2
03:40,4 (ökar ytterligare på sista 3km, Träffar Martinsson som hakar med)
03:38,9
04:02,5 (sista är riktigt lång, tempot var dock ungefär det samma)
32:42,9 (Hem över Tinnerö, sista 10min går ut på att tänka på mat)
C • Sista kilometern 1
C • Vad är detta? 4

Sunday May 11

Orientering race 1:02:00 [4] 8 km (7:45 / km)
shoes: NewBalance 240 spike
Hagabys tävling i Örebro (samma karta som igår).

Har peppat hela veckan för denna tävling och har sprungit med karta i stort sett varje pass sedan förkylningen gav med sig (snart 3 veckor). Taktiken: Att springa sakta och läsa, läsa, läsa samt att ligga så nära strecket som möjligt.

1:an, 2:an, 3:an, 4:an, 5:an, 6:an och 7:an - går också helt enligt plan. Dessutom visar det sig att springa sakta verkar vara ett bra koncept. Efter halva banan ligger jag 4:a, bara 27sekunder efter täten (Erik Andersson ocn Björn Widén).

Håller sedan i hyffsat till den 13:e kontrollen. Gör ca 2 minuters bom, men håller fortfarande 4:e platsen.

På väg till 14:e genom ett grönområde får jag en gren i höger öga och det roliga tar slut. Linsen åker iväg och jag har allvarliga problem att se. Drog ner på farten rejält, men borde nog ha dragit ner ännu mer. Bommen på 14:e blev nästan 3minuter. Tappar nästan ytterligare en minut på de två sista. Det är svårt att orientera när man inte ser terrängen omkring sig!

Otroligt irriterande avslutning på ett annars riktigt bra lopp. 7minuter efter Widén och Erik Andersson. 1,5min efter Ptr.

Ett fall framåt, men nästa helg ska jag springa sakta, med linserna i ögonen hela loppet!
Löpning warm up/down 15:00 [3] 2 km (7:30 / km)
shoes: NewBalance 240 spike
Uppvärmning

Saturday May 10

Orientering race 39:00 [5] 4.8 km (8:07 / km)
shoes: NewBalance 240 spike
KFUMs medeldistans i Örebro. Bökigt och jobbigt. Flåset orkar inte riktigt.

En riktig teknisk bana utan några som helst löpsträckor. Tar de lugnt i början och hittar flytet, men lurar mig själv genom att slläppa kartan ett par gånger, vilket helt oväntad resulterar i ett par bommade kontroller.
Missar dessutom 2min på 16:e kontrollen. Den stenen var knappast en sten. Hade kunnat acceptera att vara 3min efter, men nu blev det alltså 5 minuter till första plats. Fick även stryk av Ptr med 40sek.
Löpning warm up/down 20:00 [3] 2.5 km (8:00 / km)
shoes: NewBalance 240 spike
Uppvärmning

Friday May 9

Note
(rest day)
Känner mig helt bra på morgonen, men efter ett par timmar kladdar ögonen igen och det börjar klia i halsen. Vila idag. I morgon blir det åka av!

Thursday May 8

Orientering 58:00 [4] 8 km (7:15 / km)
shoes: NewBalance RX1441
Teknikträning i Trädgårdstorp. Banor från TGOKs tävling.

Det är nånting i luftrören som inte är bra. Förhoppningsvis för mycket pollen och för mycket träning.
Är riktigt seg i både ben och anding och springer och längtar efter spikskorna. Startar med Markus A, men tappar honom genom en dålig sträcka till 3:an. Är sedan i stort sett i fatt till 5:an, men gör en sopig utgång som resulterar i en ännu sämre långsträcka. Som tur är kommer Figge och fiskar upp mig vid 9:an. Kul att få en lektion i Figges OL-teknik och skönt att det gick i lagom tempo.
Kladdigt i ögongen mot slutet (efter hyggena med småbjörkar).

Jag vill springa med spikskor jämt!!!!!!
C • Teknikobservationer? 7
Löpning warm up/down 5 [3] 1 km (5 / km)
shoes: NewBalance RX1441

Wednesday May 7

Orientering 1:00:00 [3] 9.6 km (6:15 / km)
shoes: NewBalance RX1441
Springer på karta i Vala/Ryd. Lyckas tajma in målgång för Tokruset och får se Burken krossa Cyrgon och Ptr. Det såg riktigt jobbigt ut att få stryk! Med tanke på hur mina ben kändes dag så hade det knappas fungerat med 7,5km tokrus.

Skönt väder i alla fall! Hoppas att det blir tekniktränig för min del imorrn - jag behöver en morot för att orka dunka på imorrn.
Löpning 15:00 [3] 3.8 km (3:57 / km)
shoes: NewBalance RX1441
Hem till Valla och Valla och hem.

Tuesday May 6

Löpning long (Skog/Terrräng) 45:00 [3] 7 km (6:26 / km)
shoes: Saucony Omni GR 6
Stressar hem för sent från jobbet och kastar mig ut på ett förkortat träningspass. Springer över eklandskapet bort till Vidingsjö och i skogen i Vidingsjö. Mest utanför stigarna och med kartan i handen. Riktigt, riktigt segt idag! Tveksam över morgondagen... Beror på känslan när klockan ringer.

Monday May 5

Löpning long (Skog/Terräng) 40:00 [3] 6 km (6:40 / km)
shoes: NewBalance RX1441
Springer en runda på Smedstad-kartan innan teknikträningen. Vill ha längd på passet.Kör på i hyffsad fart.
Orientering race 40:00 [4] 6 km (6:40 / km)
shoes: NewBalance RX1441
Vilse har träning på 15000 delen i Smedstad. Uthängt och SI på alla. Riktigt kul! Jag gör ett par taskiga utgångar och missar på en sten (men där stämmer kartan riktigt visset så jag gråter inte). Fegar runt vid övergångar av el-stängsel, vilket tar några minuter. Men, men kul med teknikträning.

4 dagars tävlande kan inte avslutas bättre än med en teknikträning med enheter!
C • Kartan 3

Sunday May 4

Orientering race 1:22:51 [4] 11 km (7:32 / km)
shoes: NewBalance 240 spike
Finspång långdistans
Mår riktigt risigt i magen från att jag vaknar och ca 30-40min i i loppet. Bommar 1:an och 3:an. Dålig kartkontakt till 1:an (låter precis som Cyrgons beskrivning av samma sträcka). Tappat 4min redan till 3:an och orkar inte hänga med Kantarp som blåser förbi i skogen. Gör en härlig kontrakurs ut från 8:an och funderar allvarligt på att ge upp. Men skam den som ger sig. I mitten på långsträckan till 12:an böjar kroppen vakna till. Magen känns bättre, tekniken börjar fungera (fläckfritt) och benen börjar vakna till liv. Tappar i stort sett ingenting på Kantarp på andra delen av banan. Bommar i stort sett inget på de 12 sista kontrollerna. Det är ett steg framåt i alla fall.
11min efter Kantarp och 5 efter Cyrgon.

Och 7 sek efter Kokos som inte syns till på attackpoint längre
C • Ut och spring... 3
Löpning warm up/down 15:00 [3] 2.5 km (6:00 / km)
shoes: NewBalance 240 spike

Saturday May 3

Orientering 37:22 [3] 4.5 km (8:18 / km)
shoes: NewBalance 240 spike
Ulricehamn Medeltävling
Samtidigt som Elistserien kör långdistans. Riktigt bökig bana med kraftig kupering. Jag känner mig starkare och starkare ju längre loppet går och har 3 sträcksegrar på senare delen av banan!

Tyvärr bommr jag ca 4-5min och får däng av både Asp och Martinsson samt 13 andra. Lika fullt ett steg framåt. Löpningen börjar fungera bättre.


Löpning warm up/down 20:00 [3] 2.5 km (8:00 / km)
shoes: NewBalance 240 spike
Uppvärmning och nedjogg.

Friday May 2

Orientering race 1:37:00 [4] 10.6 km (9:09 / km)
shoes: NewBalance 240 spike
Zinkgruvan Långdistans.
Kuperad och riktig skog tills varvningen då det spårade ur och blev risigt och bökigt.

Jag bommar kraftigt på 1:an och 2:an (tot ca: 3:20). Ser en verklig beståndsgräns, men den som finns på kartan finns längre fram och går helt enkelt snett till 2:an. Kör sedan ett härlgit S till 4:an, men spikar kontrollen och tappar bara 50sek på detta.

Riktigt kul med riktig skog och tekniken funkar bra. Bommar ca 1min på 11:an som bör vara banans svåraste kontroll. Sen tar det roliga slut vid 14:e. En punkthöjd i en sluttning som jag inte är tillräcklligt noga med. Bom 3 min. Kommer ihop med Aronsson den äldre (vi träffades även tidigare då han pekade på 2:an till mig och jag till 4:an till honom). Han har ett släptåg på 2 löpare. Jag lämnar de andra och försöker mig på ett ryck bort till varvningen. Knackigt på andra slingan. Börjar bli trött och orkar inte hålla i orienteringen.

13min efter Christian som vann!

Och en sak till. Det började spöregna och hagla de sista 6-7minuterna. Upploppet nerför en slalombacke med en 180° kurva längst ner, gick med snigelfart....

Löpning warm up/down 15:00 [3] 2.5 km (6:00 / km)
shoes: NewBalance 240 spike
Uppvärmning

Thursday May 1

Orientering race 14:30 [5] 3.4 km (4:16 / km)
shoes: Saucony Tr3
Sprint SM kval
Drar iväg med bra fart och 1:an (sänkan i dungen). Bra utgång och bra iväg till 2:an, ett träd på fuktigt gräs. Jag halkar vid kontrollen och ramlar. Stressar iväg till 3:an och håller fortfarande rätt fart till 4:an. Sträckan till 5:an tappar jag. Känner att det här inte kommer att gå. Orken finns helt enkelt inte. Tappar rejält till 5:an och sedan går det utför.

Gör en miss på ca 20sek (tvekar vid ett grönområde runt en liten kulle - är det grönt som i snårigt eller grönt som i förbjudet?). Tappar även vid en stämpling - Jag stämplar vid ena enheten som inte funkar. Ska stämpla vid den andra, men då är det en annan hand där...

Martin Johansson (3:a i finalen) flyger förbi på mitten av banan (startar 1min bakom) och Erik Öhlund swischar förbi i slutet (startar 2min bakom).

På + : Snabbheten (2:a sträcktid till 1:an och finalfart tom 4:an).
På - : Orkar inte fullfölja den hastighet som jag bör kunna hålla.

Sammanfattning: Att springa Sprint SM i år var en bonus. Nästa år ska jag till final!
Löpning warm up/down 25:00 [3] 3 km (8:20 / km)
shoes: Saucony Tr3
Uppvärmning


 

Dec 5, 2008: processing time: 0.86s | © 2000-2008 Attackpoint
contact | about orienteering | donate