Register | Login
Attackpoint - performance and training tools for orienteering athletes

Upcoming Events

ArchiveSign in to add eventsEvents Map


Hold Ctrl or Shift for multiple selections
February 2018dist (mi)
Feb 3–25 C HVO/WCOC Winter Course #3 12
Mountain Lakes, North Salem, NY, US
Feb 16–25 A MOC TOUR - Mediterranean Open Championship 2
Tarragona, Catalunya, ES
Feb 17–25 A Southwest Spring Week 21
Tucson, AZ, US
Feb 22 C South-east Schools Championships (Primary, John F. Kennedy Arboretum
County Wexford, IE
Feb 22 C Wagga Summer Series #9
Tatton, NSW, AU
Feb 22 C Orienteering ACT Annual General Meeting
Forrest, ACT, AU
Feb 22 C After Dark 5 2
Cardiff, Wales, GB
Feb 22 C SAX Kent Night Cup
Ide Hill, Kent, GB
Feb 22 C Night Street Event 2
Stroud, Gloucestershire, GB
Feb 22 C Fight the Night 1
Lincoln, England, GB
Feb 22 C Central line StreetO series.
London, England, GB
Feb 22 C Night Series - Silloth Golf Course Finale 3
Silloth, Cumbria, GB
Feb 22 C BUNS '18 - Vic Park / Pony Club
Delacombe, VIC, AU
Feb 22–25 A MOC Championship Mediterranean Open Championship 5
Tarragona, ES
Feb 23 C Orange Park Twilight Orienteering
Orange, NSW, AU
Feb 23 C Snap Sprint Series #4 - Underdale - Torrens Linear Park
Underdale, SA, AU
Feb 23–24 W Israel Open 1
Jerusalem, IL
Feb 23–25 W LOM 2018
Lorca, Región de Murcia, ES
Feb 23–25 C Bendigo Bush Techniques Coaching Camp with Peter and Will 2
Bendigo, VIC, AU
Feb 24 B Murtner Nacht OL
Gurmels, Freiburg, CH
Feb 24 C Bayswater (Metro Series 15) 9
Bayswater, WA, AU
Feb 24 C SHOO Summer Saturdays 1
Harrington Park, NSW, AU
Feb 24 A British Night Championships (UKOL) 15
Ogmore-by-Sea, Bridgend, GB
Feb 24 C SN - Saturday Series 6 1
Cobham, Surrey, GB
Feb 24 C Nuttall Park, Spring Series (1/4)
Ramsbottom, Greater Manchester, GB
Feb 24 C SO - SOG S3 - Chailey Common (south), North Chailey, (A272 / A275 junction)
England, GB
Feb 24 C North East Night Champs
Durham, England, GB
Feb 24 C 2018 FUMA Orienteering Event 2
Palmyra, VA, US
Feb 24 C Solway Autumn Saturday Morning Winter Series 2
,
Feb 24 C NYSSRA Ski-O Championships 3
Garnet Hill Lodge, North River, NY, US
Feb 24 C OCIN TROL Mt Airy Forest 4
Cincinnati, OH, US
Feb 24 C Laurentian Rogaine 2
Morin-Heights, QC, CA
Feb 24 C Cyclones Sprint #3 Robelle Domain 1
Springfield Central, QLD, AU
Feb 24 C Saturday Orienteering Series - Mona Vale Public School 3
Mona Vale, NSW, AU
Feb 24 C RMOC - Snow Mountain Ranch Ski-O
Granby, CO, US
Feb 24–25 C Sci Orientation Evolène
Evolène, Wallis, CH
Feb 24 – Mar 4 C WCOC/HVO Winter Course #4 9
Hemlock Hills, Ridgefield, CT, US
Feb 25 C LAOC Schabarum
Hacienda Heights, CA, US
Feb 25 C Cork Brass Monkey Winter League, Fota Island Resort
County Cork, IE
Feb 25 C South-east League, John F. Kennedy Arboretum
County Wexford, IE
Feb 25 C QOC Manassas 10
Manassas, VA, US
Feb 25 C OLOU Winter GoGo #8 (Sprint) 2
Lapping Park - Clarksville IN
Feb 25 C Merlin Park Woods
Doughiska, County Galway, IE
Feb 25 B Leinster Orienteering Championships, Vale of Clara / Ballinastraw 6
County Wicklow, IE
Feb 25 A BNC Weekend National Event (UKOL) and Welsh League 14
Burry Port, Carmarthenshire, GB
Feb 25 A HH SE League event 1
Burnham, Buckinghamshire, GB
Feb 25 B Regional Event 1
Selby District, North Yorkshire, GB
Feb 25 B SUFFOC colour coded 1
Tunstall, Suffolk, GB
Feb 25 B Devon Moorland League 3 1
Manaton, Devon, GB
Feb 25 B East Midlands League 2018 & Regional YBT Heat
Whitwick, Leicestershire, GB
Feb 25 C Autumn/Winter Series 6
,
Feb 25 B RR Urban Double Sprint incorporating bto SOUL 3 2
Tweedbank, Scottish Borders, GB
Feb 25 C FVO local event Minewoods 1
Bridge of Allan, Stirling, GB
Feb 25 C Lochandinty
Croy, Highland, GB
Feb 25 C Local event
Shepshed, Leicestershire, GB
Feb 25 C MTBO Summer 75 Series #3 - Woodlands
Greenvale, VIC, AU
Feb 25 C GAOC Local Meet :: West Palisades 1
Atlanta, GA, US
Feb 25 C Summergong #4 - Warillla Beach 1
Warilla, NSW, AU
Feb 25 C SUMMER PARK Introductory Series - Yeronga Park, Yeronga 1
Annerley, QLD, AU
Feb 25 C SWOT Summer Series 3 - Dalyellup SE
Dalyellup, WA, AU
Feb 25 C Bathurst Orienteering Summer 2018
Evans Plains, NSW, AU
Feb 25 B UKR Gators O Cup #5 4
Guelph/Eramosa, ON, CA
Feb 27 C Cork Schools Championships (Primary, Tramore Valley Park
Cork, IE
Feb 27 C SLOW Night-O 2017-18 #4: Wimbledon Common 1
London, England, GB
Feb 27 C Spring Pub League 2 - Beverley 1
Beverley, East Riding of Yorkshire, GB
Feb 27 C Night Nav - Chelmer 1
Graceville, QLD, AU
Feb 27 C Newcastle Urban Orienteering Series #2
Maitland, NSW, AU
Feb 28 C ACT Twilight #14, Radford College
Bruce, ACT, AU
Feb 28 C Coffs Summer Fun #3
Sawtell, NSW, AU
Feb 28 C STAG Dark Park 7
,
Feb 28 C Aire Winter Night Score League 1
Leeds, West Yorkshire, GB
Feb 28 C 27th Sydney Summer Series - Epping 2
Carlingford, NSW, AU
Feb 28 C LOC Night Series
South Lakeland District, Cumbria, GB
Feb 28 C Armidale Twilight Series
Armidale, NSW, AU
March 2018dist (mi)
Mar 1 C Wagga Summer Series #10
Bourkelands, NSW, AU
Mar 1 C Winter Evening Event
Enville, Staffordshire, GB
Mar 1 C MDOC Night Street League 9
Stockport, Greater Manchester, GB
Mar 1 C Thursday mornings SC-ORE School Orienteering Week 1 of 4 1
Evatt, ACT, AU
Mar 1 C Cork Schools Introductory Event, Glengarriff Forest Park
County Cork, IE
Mar 1–4 W Andalucia O Meeting 4
Punta Umbría, Andalucía, ES
Mar 2 B 18. Bieler Nacht-OL
Brüttelen, Bern, CH
Mar 2–3 C Women’s Nav Skills Weekend
Bundanoon, NSW, AU
Mar 3 C HH Saturday League & Youth League
Watford, Hertfordshire, GB
Mar 3 C NGOC League 3 2
Braceland, Gloucestershire, GB
Mar 3 C Kerno Night Event
Saint Day, Cornwall, GB
Mar 3 C SO - SOG S4 - 100 Acre Wood, Turners Hill
Copthorne, West Sussex, GB
Mar 3 C MDOC NW Night Event Brereton Heath
Davenport, Cheshire East, GB
Mar 3 C Gawthorpe Hall, Spring Series (2/4)
Burnley District, Lancashire, GB
Mar 3 C Western Night League 2
Failand, North Somerset, GB
Mar 3 C INT Local Events in Edinburgh and the Lothians
Edinburgh, Scotland, GB
Mar 3 C TVOC Saturday Series Bradenham
Bradenham, Buckinghamshire, GB
Mar 3 B NI Colour Series League - Event 1
,
Mar 3 C QOAD
South Somerset District, Somerset, GB
Mar 3 C Winter Saturday Series & Cheshire & Merseyside Schools League Event 5 inclu
Rushton, Cheshire West and Chester, GB
Mar 3 C DVOA Nolde Forest
Mohnton, PA, US
Mar 3 C BKO Winter Saturday Series (Burghfield)
Basingstoke and Deane District, West Berkshire, GB
Mar 3 C BAOC: Shell_Ridge 4
Walnut Creek, CA, US
Mar 3 C Park O - Foot - BCC Wilston
Newmarket, QLD, AU
Mar 3 C COK Orienteering 1
Blacksburg, SC, US
Mar 3 C GAOC Local Meet :: Joe Kurz WMA 1
Gay, GA, US
Mar 3 C Dallas ISD Interscholastic Championships 2
Dallas, TX, US
Mar 3 C Saturday Orienteering Series - Davidson High School/Mimosa Public School 2
Frenchs Forest, NSW, AU
Mar 3 C Goldseekers Bush
Vittoria, NSW, AU
Mar 3 C RMOC - Eldora Ski and Snowshoe O 1
Nederland, CO, US
Mar 3–4 C KM Pirna 4
Königstein, Sachsen, DE
Mar 3–4 B BUCS - British Universities & Colleges Sport Championships - Individual/Rel 4
Walter's Ash, Buckinghamshire, GB
Mar 3–4 A 2018 Welsh League Event (& Yvette Baker Trophy Heat and Cwpan Y Ddraig) / W 4
Niwbwrch, Isle of Anglesey, GB
Mar 4 B 63. Huttwiler OL
Huttwil, Bern, CH
Mar 4 B 64. Badener OL 1
Birmenstorf, Aargau, CH
Mar 4 C Cork Spring League, Deerpark Wood
County Cork, IE
Mar 4 C QOC Little Bennett 12
Clarksburg, MD, US
Mar 4 B OLOU Winter GoGo (Sprint) Grand Finale 3
E.P. Sawyer Park, Louisville KY
Mar 4 C BOSS Season 2017/2018 Event 6 - Hebburn Dams 3
Abermain, NSW, AU
Mar 4 C Winter Short Score 3 MTBO 3
Earlswood, Monmouthshire, GB
Mar 4 A Sarum Saunter
Chicklade, Wiltshire, GB
Mar 4 B East Midlands League 2018
Cutthorpe, Derbyshire, GB
Mar 4 B SMOC East Anglian League Regional Event 2
Woburn Sands, Central Bedfordshire, GB
Mar 4 B Regional Event
England, GB
Mar 4 B CHIG Level C / SWELLevent 1
Woodford, Greater London, GB
Mar 4 B SROC level C event
Clawthorpe, Cumbria, GB
Mar 4 A CompassPoint Scottish Orienteering League 1 6
,
Mar 4 C 2018 Sydney Sprint Series - Botany 7
Botany, NSW, AU
Mar 4 C Whyalla Hills Whyalla
Whyalla Playford, SA, AU
Mar 4 C OCIN TROL Miami-Whitewater 4
Harrison, OH, US
Mar 4 C Knockout Adventure Run 4
Hamilton, ON, CA
Mar 4 B 52. Winterthurer-OL 1
Winterthur, Zürich, CH
Mar 4 C Heathcote Hagaby
Argyle, VIC, AU
Mar 4 C Sprint Tuneup, Eltham College
Research, VIC, AU
Mar 4 B OY1 - Sprint USQ Toowoomba & OQ AGM
Darling Heights, QLD, AU
Mar 4 B SA Sprint Championships: Tatachilla Lutheran College
Tatachilla, SA, AU
Mar 4–12 W World Cup and World Masters SkiO Championships 40
Craftsbury, VT, US
Mar 5 C Wessex Night League
England, GB
Mar 5 C Canberra Street Orienteering at Kambah East
Kambah, ACT, AU
Mar 6 C North Powys Primary Schools Championships
Tregynon, Powys, GB
Mar 6 C Spring Pub League 3 - Barton 1
Barton-upon-Humber, North Lincolnshire, GB
Mar 6 C DEE Night Street League 4
Chester, England, GB
Mar 6 C Night Nav - Indooroopilly 1
Taringa, QLD, AU
Mar 6 C Newcastle Urban Orienteering Series #3
Maryland, NSW, AU
Mar 7 C Coffs Summer Fun #4
Coffs Harbour, NSW, AU
Mar 7 C SROC night street league event 10
Longridge, Lancashire, GB
Mar 7 C Winter Blues 5
Knaresborough, North Yorkshire, GB
Mar 7 C FVO night event Bantaskine Falkirk 2
Falkirk, Scotland, GB
Mar 7 C 27th Sydney Summer Series - Davidson 2
Frenchs Forest, NSW, AU
Mar 7 C SOS Winter series No 5
Sudbury, Suffolk, GB
Mar 7 C Montagu Bay - Southern Twilight Series #4
Montagu Bay, TAS, AU
Mar 8 C SAX Kent Night Cup (Street)
Whitstable, Kent, GB
Mar 8 C Staffordshire schools championships
Stoke-on-Trent, England, GB
Mar 8 C Thursday mornings SC-ORE School Orienteering Week 2 of 4
Latham, ACT, AU
Mar 8 C BUNS '18 - Nerrina
Brown Hill, VIC, AU
Mar 9 C Grafton Street Orienteering #6
Grafton, NSW, AU
Mar 9 B Bicheno (Sprint)
Bicheno, TAS, AU
Mar 9 C OCIN - Lakota Pi Day - Lakota WEST HS 1
Beckett Ridge, OH, US
Mar 9–11 B East Coast 3 Days
Bicheno, TAS, AU
Mar 10 B 19. Oberaargauer Nacht OL
Oberönz, Bern, CH
Mar 10 C OLOU Boy Scout Champs 2
Camp Crooked Creek near Clermont, KY
Mar 10 B 40. Säuliämtler-OL 1
Obfelden, Zürich, CH
Mar 10 A Melbourne Sprint Weekend Race 3, Yarra Valley Grammar - NOL Relay, Open Ind 1
Ringwood, VIC, AU
Mar 10 C OD Local Event and Schools' Championships - War Memorial Park
Coventry, West Midlands, GB
Mar 10 C Oker Hill
Oker, Derbyshire, GB
Mar 10 C Towneley Park, Spring Series (3/4)
Burnley, Lancashire, GB
Mar 10 C KOC North Star - Kimberley
Kimberley, BC, CA
Mar 10 C CascadeOC Ultimate Orienteer #1 – Night-O
Shoreline, WA, US
Mar 10 B Kelvedon (Long) - OST 1
Swansea, TAS, AU
Mar 10 C LBJ Dillo Goat 1
Decatur, TX, US
Mar 10 C IKO local - Sans Souci
Sans Souci, NSW, AU
Mar 10 C Saturday Orienteering Series - Duffys Forest 2
Duffys Forest, NSW, AU
Mar 10 C OCIN TROL Sharon Woods 3
Sharonville, OH, US
Mar 10–11 A Scottish Sprint Championships 3
Bridge of Allan, Stirling, GB
Mar 10–11 A 2 Days Requesens Catalan Cup
Requesens, Catalunya, ES
Mar 10–11 C O'Shea 2 Days 2018
Springfield, NSW, AU
Mar 10–12 A Melbourne Sprint Weekend 19
Clayton, VIC, AU
Mar 10–14 A Lipca open 2018 2
Lipica, Sežana, SI
Mar 11 C BAOC: Joe Grant 7
Mount Hamilton, CA, US
Mar 11 B 60. Herzogenbuchser OL
Oberönz, Bern, CH
Mar 11 C LAOC Firestone COOL Finals (proposed)
Brea, CA, US
Mar 11 C Munster League, Upper Torc - Muckross 1
County Kerry, IE
Mar 11 C Cork Spring League, Warrenscourt + Kilmurry Woods
County Cork, IE
Mar 11 C QOC Wheaton 12
Silver Spring, MD, US
Mar 11 B Magdeburger OL 1
Möser, Sachsen-Anhalt, DE
Mar 11 C Kilcornan Wood
Clarinbridge, County Galway, IE
Mar 11 C Wagga Local Bush Event
San Isidore, NSW, AU
Mar 11 A Compass Sport Cup Heat 1
Brinsworth, South Yorkshire, GB
Mar 11 A Compass Sport Cup Heat 1
Bishop's Lydeard, Somerset, GB
Mar 11 A CompassPoint Scottish Orienteering League 2 incorporating CompassSport Cup 5
Scotland, GB
Mar 11 A Compass Sport Cup Heat
Dunnockshaw, Lancashire, GB
Mar 11 A CompassSport Cup Round 1
Nesscliffe, Shropshire, GB
Mar 11 A Compass Sport Cup Heat 3
Balcombe, West Sussex, GB
Mar 11 C Park O - Foot - MBRC Mungarra Reserve
Petrie, QLD, AU
Mar 11 B Royal George (Middle) - OST 2
Royal George, TAS, AU
Mar 11 C GAOC Local Meet :: Dauset Trails 1
Jackson, GA, US
Mar 11 C 20. Swiss Billygoat Run
Sissach, Basel-Landschaft, CH
Mar 11 B 13. Stöff Memorial OL 2
Wuppenau, Thurgau, CH
Mar 11 B bussola OL
Niederwil, Aargau, CH
Mar 11 C Samford MTBO
Samford Valley, QLD, AU
Mar 11 C SWOT Summer Series 4 - Eaton
Eaton, WA, AU
Mar 11 C VICO University of Victoria: B Meet
Victoria, BC, CA
Mar 13 C London Street-O 2017-18 #7: New Malden
New Malden, Greater London, GB
Mar 13 C Spring Pub League 4 - Victoria Dock, Hull 1
Hull, England, GB
Mar 13 C Night Nav - St Lucia 1
Saint Lucia, QLD, AU
Mar 13 C Newcastle Urban Orienteering Series #4
Newcastle, NSW, AU
Mar 13 C Kelham Island Street Orienteering Race
Sheffield, South Yorkshire, GB
Mar 14 C Coffs Summer Fun #5
Coffs Harbour, NSW, AU
Mar 14 C SROC night street league event 11
Garstang, Lancashire, GB
Mar 14 C Oxford Street-O Series 1
Oxford, England, GB
Mar 14 C 27th Sydney Summer Series - Denistone 1
Denistone, NSW, AU
Mar 14 C Night Owl 7 Druridge Links
Chester Moor, County Durham, GB
Mar 15 C Munster Schools Championships (Primary, Melleray
Cappoquin, County Waterford, IE
Mar 15 C DFOK Kent Night Cup
Tatsfield, Surrey, GB
Mar 15 C Thursday mornings SC-ORE School Orienteering Week 3 of 4
Fraser, ACT, AU
Mar 16 C South Powys Primary Schools Championships
Presteigne, Powys, GB
Mar 16–18 A Bergen Sprint Camp 2018
Bergen, Hordaland, NO
Mar 17 A DBK Nacht-OL 5
Großschirma, Sachsen, DE
Mar 17 B 39. Langenthaler OL
Sankt Urban, Luzern, CH
Mar 17 B Radebeuler Saisoneröffnung 7
Radebeul, Sachsen, DE
Mar 17 C Cheshire & Merseyside Schools League Relays
Birkenhead, Merseyside, GB
Mar 17 C SO - SOG S5 - Parham Woods, Storrington
Horsham District, West Sussex, GB
Mar 17 C ESOC Local Events in Edinburgh and the Lothians
Edinburgh, Scotland, GB
Mar 17 C CLARO Junior Orienteering League 4
Borough of Harrogate, North Yorkshire, GB
Mar 17 C RR Spring Local Event
Hawick, Scottish Borders, GB
Mar 17 A Rogaine | Spring 2018 | Jerusalem Hills 1
Harei Yehuda, Jerusalem District, IL
Mar 17 C SN - Saturday Series 7/8
Rowledge, Surrey, GB
Mar 17 C Moravian Saturday Series - Dufftown
Dufftown, Moray, GB
Mar 17 C Scots College, Warwick
Warwick, QLD, AU
Mar 17 C ACT League #1, Collector Hill (NSW State League #1) 1
Collector, NSW, AU
Mar 17 C Autumn/Winter LOP 8 - Whitburn
South Tyneside, Tyne and Wear, GB
Mar 17 C EBOR Spring Series
York, England, GB
Mar 17 C MVOC TROL - Taylorsville 3
Tipp City, OH, US
Mar 17–18 C QOC PWF Happyland 15
Triangle, VA, US
Mar 17–18 A Midlands Championships Weekend Middle Distance Event(UKOL) / (UKOL) 10
Irchester, Northamptonshire, GB
Mar 17–18 A Victorian MTBO Championships 2018 - Long/Sprint/Middle Distance 5
Creswick, VIC, AU
Mar 17–18 A Slavonija & Baranja Open
Slatinski Drenovac, Virovitičko-podravska županija, HR
Mar 17–18 C GAOC Local Meet :: Red Top Mountain State Park 1
Cartersville, GA, US
Mar 17–21 A BAOC: California Orienteering Week (COW), Part 1 34
Livermore, CA, US
Mar 17–25 A BAOC & GCO: Calif. O Week
Sacramento, CA, US
Mar 18 A BRL Lang-OL 5
Großschirma, Sachsen, DE
Mar 18 C DVOA Hibernia County Park 6
Coatesville, PA, US
Mar 18 C Cork Spring League, Rostellan Wood
County Cork, IE
Mar 18 A 1. Nationaler, verkürzte Langdistanz 4
Ermensee, Luzern, CH
Mar 18 B Forest League 6
Perranzabuloe, England, GB
Mar 18 B BL Cumbrian Galloppen Level C
Bampton Grange, Cumbria, GB
Mar 18 C STAG Score 3
Bellshill, North Lanarkshire, GB
Mar 18 B SAX Sunday League
Sevenoaks District, Kent, GB
Mar 18 C FVO local event 1
Dunblane, Stirling, GB
Mar 18 C Gelt Woods Local Event
Brampton, Cumbria, GB
Mar 18 B Nain Rouge Gaine 10
Brighton, MI, US
Mar 18 C NSW State League #2 - Snow Hills (ACT League #2) 2
Mayfield, NSW, AU
Mar 18 C Veale Gardens - South Parklands
Unley, SA, AU
Mar 18 C SWOT Summer Series 5 - Bunbury South
Bunbury, WA, AU
Mar 18 C "Open 6" Adventure 1
Fincastle, VA, US
Mar 20 C SLOW Night-O 2017-18 #5: Richmond Park 1
Richmond, Greater London, GB
Mar 20 C Spring Pub League 5 - Tealby
Tealby, Lincolnshire, GB
Mar 20 C Night Nav - Cubberla Creek (Chapel Hill) 1
Kenmore, QLD, AU
Mar 20 C NW Leicestershire Primary Schools Championships
Woodville, Leicestershire, GB
Mar 21 C Leinster Schools Championships (Primary, Djouce Woods
County Wicklow, IE
Mar 21 C Winter Blues 6
Pateley Bridge, North Yorkshire, GB
Mar 21 C FVO night event South Achray 1
Aberfoyle, Stirling, GB
Mar 21 C 27th Sydney Summer Series - Putney 1
Putney, NSW, AU
Mar 21 C Waterworks - Southern Twilight Series #6 / Southern Schools Championship
Ridgeway, TAS, AU
Mar 22 C SAX Kent Night Cup
Sevenoaks District, Kent, GB
Mar 22 C Night Street Event 1
Cheltenham, Gloucestershire, GB
Mar 22 C Thursday mornings SC-ORE School Orienteering Week 4 of 4
Macquarie, ACT, AU
Mar 22 C BUNS '18 - Lake Gardens
Lake Gardens, VIC, AU
Mar 23–24 B Scottish Spring Weekend - Dark Thistle / Sprint distance / Dark Spring 3
,
Mar 23–25 A GCO: California Orienteering Week (COW), Part 2 40
Rancho Murieta, CA, US
Mar 23–25 A Three hills cup 2018
Veliko Tarnovo, BG
Mar 24 B OLOU The MAD OTTER CANCELLED 5
Otter Creek Park Brandenburg, KY
Mar 24 C HH Saturday League & Youth League
Chipperfield, Hertfordshire, GB
Mar 24 B SOC 50th Anniversary Event
Eastleigh, Hampshire, GB
Mar 24 C Saturday Score and SWOC Training 1
Coychurch Higher, Bridgend, GB
Mar 24 C North Birmingham & Sutton Coldfield Schools Orienteering League & Newcomer
Birmingham, West Midlands, GB
Mar 24 C BOK Winter League
Newton Saint Loe, Bath and North East Somerset, GB
Mar 24 B JOK Chasing Sprint 3
Delamere, Cheshire West and Chester, GB
Mar 24 C Markeaton Park - Derby Parks Challenge
Derby, England, GB
Mar 24 C SROC spring series 1
Chorley, Lancashire, GB
Mar 24 B Victorian Autumn Series 1 - Eureka Challenge 4
Mount Beckworth, VIC, AU
Mar 24 C MNOC Lebanon Hills Regional Park 4
Eagan, MN, US
Mar 24 C Solway Autumn Saturday Morning Winter Series 3
Dalbeattie, Dumfries and Galloway, GB
Mar 24 C EBOR Spring Series
Huntington, York, GB
Mar 24 C Local and schools event
Sheffield, South Yorkshire, GB
Mar 24 C Aire Local Event
Otley, West Yorkshire, GB
Mar 24 C OCIN Easter - Governor Bebb 2
Okeana, OH, US
Mar 24–25 A Schweizer Meisterschaft im Nacht OL / 2. Nationaler Mitteldistanz 3
Gelterkinden, Basel-Landschaft, CH
Mar 25 C DVOA Quail Hill Scout Camp 5
Manalapan Township, NJ, US
Mar 25 C Kingdom League, Cappanalea 1
County Kerry, IE
Mar 25 B Raccoongaine 20
Hookstown, PA, US
Mar 25 C South-east League, Towers
County Waterford, IE
Mar 25 C Cork Spring League, Gurteen Wood
County Cork, IE
Mar 25 C QOC Patapsco Orange Grove 9
Elkridge, MD, US
Mar 25 C Winter Short Score 4 MTBO Score 3
The Narth, Monmouthshire, GB
Mar 25 C Monivea Woods
County Galway, IE
Mar 25 C Wagga Local Bush Event
Big Springs, NSW, AU
Mar 25 C NWO Four Colour Event
Lyneham, Wiltshire, GB
Mar 25 A Acorn event
Boltby, North Yorkshire, GB
Mar 25 B EA Championship, SOS Colour coded, Writtle 1
Writtle, Essex, GB
Mar 25 A MDOC Urban
Macclesfield, Cheshire East, GB
Mar 25 B Devon Moorland League 4 1
Chagford, Devon, GB
Mar 25 B East Midlands League 2018
Newstead Village, Nottinghamshire, GB
Mar 25 B SO - level C - Angmering Park (East)
Arundel, West Sussex, GB
Mar 25 B 2018 Welsh League Event
Cwmafan, Neath Port Talbot, GB
Mar 25 C GAOC Local Meet :: Sope Creek, CRNRA 1
Marietta, GA, US
Mar 25 C Glider Forest - Forestdale
Larapinta, QLD, AU
Mar 25 C Kooringle
Yarrowyck, NSW, AU
Mar 25 C Chicago 4 Hour Rogaine 3
Savanna, IL, US
Mar 25 C Great Volcanic Mountain Challenge
Canobolas, NSW, AU
Mar 25 A CompassPoint Scottish Orienteering League 1 - Scottish Spring Weekend: Clas
Comrie, Perth and Kinross, GB
Mar 25 C Leinster League, Oughaval 1
County Laois, IE
Mar 27 C MV Street-O
Morden, Greater London, GB
Mar 27 C Spring Pub League 6 - Cottingham
Cottingham, East Riding of Yorkshire, GB
Mar 27 C 27th Sydney Summer Series - Chatswood 1
Chatswood, NSW, AU
Mar 27 C Night Nav - Toowong 1
Toowong, QLD, AU
Mar 28 C After Dark 6 1
Cardiff, Wales, GB
Mar 28 C SOS Winter series No 6
Coggeshall, Essex, GB
Mar 28 – Apr 1 W Ukrainian Orienteering Championships "O-Vesna" 1
Truskavets', Lviv Oblast, UA
Mar 29 C Spring Series
Apley, Lincolnshire, GB
Mar 29 – Apr 1 A Spanish National Championship
La Robla, Castilla y León, ES
Mar 30 A JK 2018 - Day 1 - Sprint 41
Stafford, England, GB
Mar 30 – Apr 1 A Prague Easter 2018 2
Dubá, Liberecký kraj, CZ
Mar 30 – Apr 2 A Easter Tas - Australian 3 Days 25
Sandy Bay, TAS, AU
Mar 30 – Apr 2 A Easter Tas - Prologue & Australian 3 Days 1
Dynnyrne, TAS, AU
Mar 30 – Apr 2 W New Zealand Orienteering Championship
Auckland, NZ
Mar 30 – Apr 2 A Easter4 2
Beli, Primorsko-goranska županija, HR
Mar 31 C DVOA Governor Dick 7
Manheim, PA, US
Mar 31 C Mission Artscape 5k, 10k 1
San Francisco, CA, US
Mar 31 C CascadeOC Ultimate Orienteer #2 – Score-O
Tacoma, WA, US
Mar 31 C ELO Local Events in Edinburgh and the Lothians
,
Mar 31 C EBOR Spring Series
York, England, GB
Mar 31 C OCIN Easter - Forest Run 2
Hamilton, OH, US
Mar 31 C The Fool’s Rogaine 3
Ringwood, NJ, US
Mar 31 C Osterhasen-OL 1
Lenggenwil, Sankt Gallen, CH
Mar 31 – Apr 1 B Conquer the Crossroads Rogaine 6 to 24 hr 19
Norman, IN, US
Mar 31 – Apr 1 W Beograd Open
Beograd, Vojvodina, RS
Mar 31 – Apr 2 A JK 2018 - Days 2-4 50
Cannock Chase District, Staffordshire, GB
April 2018dist (mi)
Apr 1 C Cork Spring League, Kilbrittain Wood
Kilbrittain, County Cork, IE
Apr 1 C Valleyview 1
Kamloops, BC, CA
Apr 1 C TAY - Not the JK - 4 Hills Series No 1
Perth, Scotland, GB
Apr 1 C SMOC Silver Lake 1
Pinckney, MI, US
Apr 2 B 55. Thuner OL
Heimberg, Bern, CH
Apr 2 C Cork Spring League, Mondeligo Wood
County Cork, IE
Apr 2 B 66. Amriswiler OL 1
Romanshorn, Thurgau, CH
Apr 2 B 66. Amriswiler OL
Romanshorn, Thurgau, CH
Apr 4–7 A Riga Orienteering Week
Rīga, Riga, LV
Apr 5–7 B Easter Tas - Bay of Fires 3 Days 7
Saint Helens, TAS, AU
Apr 6 C WRE -Testlauf Sprint
Novaggio, Ticino, CH
Apr 6–8 A OCIN Flying Pig XXII 53
Hamilton, OH, US
Apr 7 B 35. Fricktaler Einzel-OL
Möhlin, Aargau, CH
Apr 7 C SO - SOG S6 - Friston Forest (central), East Dean, Eastbourne
England, GB
Apr 7 C BOK Winter League
Mendip District, Somerset, GB
Apr 7 C Darley Park - Derby Parks Challenge
Derby, England, GB
Apr 7 C INT Local Events in Edinburgh and the Lothians
Livingston, West Lothian, GB
Apr 7 O Crooked Compass Adventure Trek 17
Clearville, PA, US
Apr 7 C MNOC French Regional Park O Skills clinic 2
Plymouth, MN, US
Apr 7 C Bendigo Bush Classic 1 - Wildflower Drive
Junortoun, VIC, AU
Apr 7–8 W Kurzemes Pavasaris 1
Zebrene, Dobeles Rajons, LV
Apr 7–8 A Austrian Spring Openening 1
Eisenstadt, Burgenland, AT
Apr 8 C Cork Spring League, Inchydoney Sand Dunes
Inchydoney, County Cork, IE
Apr 8 C QOC Mason Neck 7
Lorton, VA, US
Apr 8 C DVOA Warwick County Park 7
Pottstown, PA, US
Apr 8 B 61. KM OL LK Harz 1
Bördeland, Sachsen-Anhalt, DE
Apr 8 C Long Score Event 2 -MTBO Score Longtown near Pandy 1
Longtown, Herefordshire, GB
Apr 8 C Barna Woods + Cappagh Park
Galway, IE
Apr 8 B Regional Event
Baildon, West Yorkshire, GB
Apr 8 B QO Galoppen 1
West Quantoxhead, Somerset, GB
Apr 8 B SCOL7 BADO - League Event
Greywell, Hampshire, GB
Apr 8 C Morpeth Gathering
Morpeth, Northumberland, GB
Apr 8 B PFO Calf Hey Regional, Spring series (4/4)
Haslingden, Lancashire, GB
Apr 8 C Bryn Alyn Local Event
Llanferres, Denbighshire, GB
Apr 8 C MelBushO 1 - Cardinia Reservoir
Emerald, VIC, AU
Apr 8 C Leinster League, Brockagh Mountain; East Top + Mall Hill 1
Glendalough, County Wicklow, IE
Apr 8 C WCOC Ansonia Nature Center
Ansonia, CT, US
Apr 8 C WCOC Ansonia Nature Center 2
Ansonia, CT, US
Apr 9 C WIM/WSX Monthly Evening event
Fordingbridge, Hampshire, GB
Apr 10 C London Street-O 2017-18 #8: TBD
London, England, GB
Apr 11 C LOC Technical Race 1
England, GB
Apr 11 C Poacher 1 1
Caistor, Lincolnshire, GB
Apr 13–15 W METROPOLISES OF SOUTHEAST EUROPE 37.Memorial “Cika Dusko Jovanovic”
Bliznak, Braničevo District, RS
Apr 14 C QOC Granite 7
Woodstock, MD, US
Apr 14 C DVOA Lower Perkiomen / J.J. Audubon 2
Norristown, PA, US
Apr 14 C (WMUL) Rugby Urban Event (tbc) 1
Rugby, Warwickshire, GB
Apr 14 C Saturday Score
Llanfoist, Monmouthshire, GB
Apr 14 C ESOC Local Events in Edinburgh and the Lothians
,
Apr 14 B Northern Ireland Sprint Series 1
Ballymena, Northern Ireland, GB
Apr 14 B UEA Sprint event 2
Attlebridge, Norfolk, GB
Apr 14 C Chuwar MTBO
Chuwar, QLD, AU
Apr 14 C CascadeOC Ultimate Orienteer #3 – One-Person Relay
Bellevue, WA, US
Apr 14 C DVOA Hawk Mountain Scout Reservation
Schuylkill Haven, PA, US
Apr 14 C COK Orienteering 1
Kings Mountain, NC, US
Apr 14 C GAOC Local Meet :: Chattahoochee Bend SP 1
Newnan, GA, US
Apr 14 A 4. Nationaler Mitteldistanz
Rapperswil, Bern, CH
Apr 14 B Victorian Autumn Series 2 - Mt Lofty, Redesdale 1
Redesdale, VIC, AU
Apr 14 C Bendigo Bush Classic 2 - Kangaroo Gully
Mandurang, VIC, AU
Apr 14 O OTNT Straight Lake 1
Luck, WI, US
Apr 14–15 C Irokez Rogaining 2018 1
Mielec, Województwo podkarpackie, PL
Apr 14–15 A Riga Cup 2018 1
Atari, Garkalne, LV
Apr 14–15 A LOC April Weekend National Level Middle/Long Distance 7
Graythwaite, Cumbria, GB
Apr 14–15 O Marathon Race Orientation, Semimaraton Romania Championship
Rasova, Județul Gorj, RO
Apr 15 C DVOA Norristown Farm Park 3
Eagleville, PA, US
Apr 15 C LAOC 3rd Annual Griffith Park Navigation Challenge (pending)
Los Angeles, CA, US
Apr 15 C Cork Spring League, Shippool Woods
County Cork, IE
Apr 15 C STAG Score 3
Cumbernauld, North Lanarkshire, GB
Apr 15 B 2. BayernCup-OL 2018
Starnberg, Bayern, DE
Apr 15 C Canoe Creek
Salmon Arm, BC, CA
Apr 15 A TVOC Chiltern Challenge Regional Event Level B
Green Hailey, Buckinghamshire, GB
Apr 15 B East Midlands League 2018
Bolsover District, Derbyshire, GB
Apr 15 C Devon League 1
Broadclyst, Devon, GB
Apr 15 B Norwich Urban 1
Norwich, Norfolk, GB
Apr 15 B Regional Urban Event
Brighouse, West Yorkshire, GB
Apr 15 C DVOA Hawk Mountain Scout Reservation 2
Schuylkill Haven, PA, US
Apr 15 C Midlands MBO Bredon 1
Bredon, Worcestershire, GB
Apr 15 A Schweizer Meisterschaften im Staffel OL
Bäriswil, Bern, CH
Apr 15 C Leinster League, Carrick Mountain 1
County Wicklow, IE
Apr 15 C WCOC Gay City State Park 2
Hebron, CT, US
Apr 17 C MV Street O
Surbiton, Greater London, GB
Apr 18 C Spring-O 1
Harrogate, North Yorkshire, GB
Apr 18 C LOC Technical Race 2
England, GB
Apr 18 C Poacher 2
Caistor, Lincolnshire, GB
Apr 18 C 1. Michsuppe-Abend-OL 2018
Freienbach, Schwyz, CH
Apr 18–20 C Junior Development Camp - Armidale
Armidale, NSW, AU
Apr 21 B Seetaler Schüler OL
Донское, Lipetsk, RU
Apr 21 C South-east Urban Series, Dungarvan
Dungarvan, County Waterford, IE
Apr 21 C 34. Lysser OL
Lyss, Bern, CH
Apr 21 A Northern Champs Weekend - Urban Event (UKOL) 1
Thirsk, North Yorkshire, GB
Apr 21 C BKO Winter Saturday Series
England, GB
Apr 21 C SO - SOG S7 - Borde Hill, Haywards Heath
Borde Hill Garden, West Sussex, GB
Apr 21 C FVO local event
Dunblane, Stirling, GB
Apr 21 C Moravian Saturday Series
Lossiemouth, Moray, GB
Apr 21 C MNOC Lake Maria State Park 4
Monticello, MN, US
Apr 21 C Tyler State Park 1
Tyler, TX, US
Apr 21 C Bendigo Rocks 1 - Korong Spur
Wedderburn Junction, VIC, AU
Apr 21–22 W Pavasario Taurė (Spring Cup) 4
Bona Natura,Paraisčiai, Vilniaus apskritis, LT
Apr 21–22 A West Point 39th National Meet 53
Woodbury, NY, US
Apr 21–22 A NSW Middle/Long Distance Championships 6
Yarrowyck, NSW, AU
Apr 22 B 44. Galgener-OL 2
Freienbach, Schwyz, CH
Apr 22 B 57. Oberwiler OL
Grossaffoltern, Bern, CH
Apr 22 C Cork Spring League, Cappagh Woods
County Cork, IE
Apr 22 C Munster League, Mahon Falls 2
County Waterford, IE
Apr 22 C QOC Gunston Hall 6
Lorton, VA, US
Apr 22 C BAOC: Golden Goat & Golden Kid 4
Hollister, CA, US
Apr 22 C Rosscahill Wood
County Galway, IE
Apr 22 A Northern Championships (UKOL) 3
Scawton, North Yorkshire, GB
Apr 22 B East Midlands League 2018 & Regional YBT Heat
Mears Ashby, Northamptonshire, GB
Apr 22 C NWO Four Colour Event
Burbage, England, GB
Apr 22 B BOK Regional Event (ASO)
Blagdon, Somerset, GB
Apr 22 B SAX SE League & Sunday League
Rotherfield, East Sussex, GB
Apr 22 C STAG Score 5
Pitlochry, Perth and Kinross, GB
Apr 22 C South Shropshire Stinger 1
Craven Arms, Shropshire, GB
Apr 22 C GAOC Local Meet :: Sweetwater Creek SP 1
Lithia Springs, GA, US
Apr 22 C ROC - Mendon Ponds Park 6
Pittsford, NY, US
Apr 22 C Columboola Event and Coaching
Columboola, QLD, AU
Apr 22 C VICO Royal Roads University - Score O
Victoria, BC, CA
Apr 22 C Cambridge Urban Adventure Race 1
Cambridge, ON, CA
Apr 22 B 70 . St.Galler OL 1
Eggersriet, Sankt Gallen, CH
Apr 22 C SMOC Waterloo HQ 1
Chelsea, MI, US
Apr 24 C LEI Summer League 1
Leicester, England, GB
Apr 25 A Irish Schools Championships (Secondary), Emo Court
Emo Court Demesne, County Laois, IE
Apr 25 C LOC Technical Race 3
England, GB
Apr 25 C Poacher 3
Caistor, Lincolnshire, GB
Apr 26 C Central line StreetO series.
London, England, GB
Apr 26 C Orienteering School Holiday Space Racing
Sydney Olympic Park, NSW, AU
Apr 27–30 A Nógrád Grand Prix 2018
Balassagyarmat, Nógrád, HU
Apr 28 A DBK Ultralang-OL 13
Schorfheide, Brandenburg, DE
Apr 28 C OLOU Dirty Derby **NEW MAP ALERT 1
Turkey Run, Parklands Louisville KY
Apr 28 C NGOC League 4 1
Chalford, Gloucestershire, GB
Apr 28 C SAX Kent Orienteering League
Ightham, Kent, GB
Apr 28 C North Birmingham & Sutton Coldfield Schools Orienteering League & Newcomer
Birmingham, West Midlands, GB
Apr 28 C Elvaston Castle - Derby Parks Challenge
Elvaston, Derbyshire, GB
Apr 28 C SROC spring series 2
Leyland, Lancashire, GB
Apr 28 C ONB 29th Annual Flood-O, Centennial Park, Moncton, NB
Moncton, NB, CA
Apr 28 C OY4 - Bush - Slickers 1
Kurwongbah, QLD, AU
Apr 28 C MNOC Interstate State Park (WI) 4
Dresser, WI, US
Apr 28 C Bendigo Night Champs 2018 - Dead Bullock Gully
Kangaroo Flat, VIC, AU
Apr 28–29 A Troll Cup and Junior National Champs 68
Holyoke, MA, US
Apr 28–29 A Sprint Race Tour - Italian Cup
Vittorio Veneto, Veneto, IT
Apr 28–29 W 10Mila 2018 Nynäshamn 17
Kvarnängens Sport Centre, Nynäshamn, Sweden
Apr 29 A BRL Mittel-OL 12
Schorfheide, Brandenburg, DE
Apr 29 C Cork Spring League, Mount Leader Wood + Claragh Mountain
County Cork, IE
Apr 29 C Kingdom League, Ross Castle + Island 1
County Kerry, IE
Apr 29 C QOC Rosaryville 6
Upper Marlboro, MD, US
Apr 29 C SouthWest League 1 - Woodbury Common 1
East Devon District, Devon, GB
Apr 29 B Regional Event
Haigh, South Yorkshire, GB
Apr 29 B East Midlands Urban League 2018
Southwell, Nottinghamshire, GB
Apr 29 B Kerno Galoppen & Forest League 7
Davidstow, Cornwall, GB
Apr 29 B Cumbrian Galoppen - High Rigg
Allerdale District, Cumbria, GB
Apr 29 B Cringle regional event
Stokesley, North Yorkshire, GB
Apr 29 C DVOA Four Mile Circle, Brendon Byrne State Forest 2
Woodland, NJ, US
Apr 29 C Raid the Rib Adventure Run 5
Niagara-on-the-Lake, ON, CA
Apr 29 B 11. Baselbieter Dorf-OL / Sprint Cup
Kaiseraugst, Aargau, CH
Apr 29 C NavDash 4 Garvey Park
Ascot, WA, AU
Apr 29 C Leinster League, Glendasan 1
County Wicklow, IE
May 2018dist (mi)
May 2 C Spring-O 2
Harrogate, North Yorkshire, GB
May 2 C Poacher 4
Caistor, Lincolnshire, GB
May 2 C LOC Technical Race 4
England, GB
May 2 C OD Summer Evening Event - Borough Hill
Daventry, Northamptonshire, GB
May 2 C LEI Summer League 2
Hinckley, Leicestershire, GB
May 4–7 A Irish Orienteering Championships
Sligo, IE
May 5 C DVOA French Creek State Park Central 4
Elverson, PA, US
May 5 C Oxford Urban Race 1
Oxford, England, GB
May 5 C SO - SOG S8 - Southwick Hill, Mile Oak, Portslade, Brighton & Hove, East Su
Southwick, West Sussex, GB
May 5 C Allestree Park - Derby Parks Challenge
Derby, England, GB
May 5 C FVO local event
Dunblane, Stirling, GB
May 5 C INT Local Events in Edinburgh and the Lothians
Edinburgh, Scotland, GB
May 5 B Urban Event 1
Ross-on-Wye, Herefordshire, GB
May 5 C GAOC Local Meet :: Tugaloo State Park 1
Lavonia, GA, US
May 5 C Plano Score-O 1
Plano, TX, US
May 5 C ACT Metro & Junior League #1, Weston Park
Yarralumla, ACT, AU
May 5 A ROC - Western New York Championship 7
Castile, NY, US
May 5 C Bendigo Bush Classic 3 - Diamond Hill South
Kangaroo Flat, VIC, AU
May 5 C WCOC Paugussett State Forest 2
Newtown, CT, US
May 5–6 A Terminvormerkung - Offenbacher Frühlingssprint / Rhein-Main-Sprint-Wochenen 2
Bad König, Hessen, DE
May 5–6 A Okanagan Adventure Running Tournament 4
Kelowna, BC, CA
May 5–6 C OMM Bike Forest of Dean 2
Forest of Dean District, Gloucestershire, GB
May 5–6 W Eco Endurance CHallenge 1
Goffs, NS, CA
May 5–7 A Irish Orienteering Championships 6
County Donegal, IE
May 5–13 W European Orienteering Championships 2018 & World Cup Round 1 17
Massagno, Ticino, CH
May 6 B 45. Hondricher OL
Spiez, Bern, CH
May 6 B Glattal-OL
Opfikon, Zürich, CH
May 6 C DVOA French Creek State Park Central 4
Elverson, PA, US
May 6 C Cork Summer League, Glenabo Wood
Fermoy, County Cork, IE
May 6 C QOC Pohick Bay 6
Lorton, VA, US
May 6 B Aire Urban Event
Kippax, West Yorkshire, GB
May 6 B Yvette Baker Trophy Heat
Shepshed, Leicestershire, GB
May 6 C WML Event #4
Penkridge, Staffordshire, GB
May 6 A Mike Nelson BOK Trot
Forest of Dean District, Gloucestershire, GB
May 6 C ACT League #4, Stromlo West
Stromlo, ACT, AU
May 6 C Coaching - Daisy Hill Reserve
Daisy Hill, QLD, AU
May 7 C Cork Summer League, Rochestown Woods
Cork, IE
May 7 C Pickwood and Ballington -park 1 --tbc
Leek, Staffordshire, GB
May 8 C London Street-O 2017-18 #9: Earl's Court
London, England, GB
May 8 C CorkO Summer League, Fota House + Gardens
Fota, County Cork, IE
May 8–9 C 1.Etappe/2.Etappe EGK Schweizer 5-Tage OL 1
Lugano, Ticino, CH
May 9 C ESOC Local Events in Edinburgh and the Lothians
Milton Bridge, Midlothian, GB
May 9 C Poacher 5
Caistor, Lincolnshire, GB
May 9 C OD Summer Evening Event - Hay Wood
Warwick, England, GB
May 10 C R2T2 1
Cinderford, Gloucestershire, GB
May 10 A WRE
Tesserete, Ticino, CH
May 10 C LEI Summer League 3
Ibstock, Leicestershire, GB
May 11 B Vic MTBO Series #1 - Paddy's Swamp
Bambra, VIC, AU
May 12 C West Midlands Schools' Championships
Rugby District, Warwickshire, GB
May 12 C CLARO Junior Orienteering League 5
Knaresborough, North Yorkshire, GB
May 12 B SO Sprint
Crawley, West Sussex, GB
May 12 B SO Middle Distance
Pease Pottage, West Sussex, GB
May 12 B Northern Ireland Sprint - Middle Championships
,
May 12 C Nunwick Hall Local Event
Great Orton, Cumbria, GB
May 12 C DVOA French Creek State Park Central 2
Elverson, PA, US
May 12 C CascadeOC Ultimate Orienteer #4 – Classic 1
Sprague, WA, US
May 12 C MNOC Cleary Lake Regional Park 4
Prior Lake, MN, US
May 12 C GAOC Local Meet & AGM :: McIntosh Reserve 1
Whitesburg, GA, US
May 12 C Laurentian Rogaine 2
Morin-Heights, QC, CA
May 12 C Bendigo Bush Classic 4 - Diamond Hill North
Golden Gully, VIC, AU
May 12–13 B Terminvormerkung: DHM
Passau, Bayern, DE
May 12–13 A 5.Nationaler Mitteldist./4.Etappe EGK Schweizer 5-Tage O / 6.Nationaler Lan 2
Tesserete, Ticino, CH
May 12–13 W Malaysia MyO Asia Cup 2018 World Ranking 1
Tanjong Malim, Perak, MY
May 12–13 C MDOC Urban weekend
Manchester, England, GB
May 13 C Cork Summer League, Fota House; Gardens + Arboretum
Fota, County Cork, IE
May 13 C QOC Lake Needwood 5
Derwood, MD, US
May 13 A SO "Sunny Sussex" Weekend & SE League
Mid Sussex District, West Sussex, GB
May 13 B Regional Event & Yvette Baker Trophy Heat
Birstall, West Yorkshire, GB
May 13 C QO QOFL6 1
Kentisbeare, Devon, GB
May 13 C (WML) OD Event - Bentley Wood (tbc)
Bentley, Warwickshire, GB
May 13 B LOC Cumbrian Galoppen
Yewtree Barn, Cumbria, GB
May 13 B Danbury Park, SOS Colour coded and ESSOL
Danbury, Essex, GB
May 13 C Local event
Shepshed, Leicestershire, GB
May 13 B WAOC Urban Sprint
Newmarket, Suffolk, GB
May 13 B Warminster Urban
Warminster, England, GB
May 13 C STAG Score 6
Clarkston, Glasgow City, GB
May 13 A 2018 Billygoat XL 48
Peekskill, NY, US
May 13 C CascadeOC Ultimate Orienteer #5 – Classic
Sprague, WA, US
May 13 C Bush - Foot - MBRC Clear Mountain, Cashmere 1
Cashmere, QLD, AU
May 13 C Coaching - Daisy Hill Reserve
Daisy Hill, QLD, AU
May 15 C LEI Summer League 4
Loughborough, Leicestershire, GB
May 15 C CorkO Summer League, Currabinny Wood
Carrigaline, County Cork, IE
May 16 A Irish Schools Championships (Primary), Emo Court
Emo Court Demesne, County Laois, IE
May 16 C Poacher 6
Caistor, Lincolnshire, GB
May 16 C Spring-O 3
Harrogate, North Yorkshire, GB
May 16 C OD Summer Evening Event - Kingsbury Water Park
Bodymoor Heath, Warwickshire, GB
May 17 C MTBO Champs Practice Event
Beerburrum, QLD, AU
May 18 C Cork Schools Introductory Event, Glengarriff Forest Park
County Cork, IE
May 18–19 B Australian and QLD MTBO Championships 1
Bald Hills, QLD, AU
May 18–21 A Sage Stomp 8
Kamloops, BC, CA
May 19 C South-east Urban Series, Tramore
Tramore, County Waterford, IE
May 19 C BKO Winter Saturday Series
England, GB
May 19 C North Birmingham & Sutton Coldfield Schools Orienteering League & Newcomer
Birmingham, West Midlands, GB
May 19 C DVOA Brandywine Creek State Park 1
Wilmington, DE, US
May 19 C ACT Metro & Junior League #2, Campbell Park
Symonston, ACT, AU
May 19 C ONB Fundy Mist, Fundy National Park May 19 & 20, 2018
FUNDY NATIONAL PARK, NB, CA
May 19–20 A British Orienteering Championships (UKOL) / Relay Championships 10
Braemar, Aberdeenshire, GB
May 20 C Munster League, Tramore Sand Dunes 2
Tramore, County Waterford, IE
May 20 C Cork Summer League, Glensheskin Wood
County Cork, IE
May 20 C QOC Fountainhead Far West 5
Clifton, VA, US
May 20 B BOK Regional Event (ASO)
Sedgemoor, Somerset, GB
May 20 B NOR event
Norfolk, England, GB
May 20 B SAX Sunday League
Denstroude, Kent, GB
May 20 B PFO Brun Valley Regional
Burnley, Lancashire, GB
May 20 C DVOA Mount Penn - Antietam 5
Reading, PA, US
May 20 C Coaching - Daisy Hill Reserve
Daisy Hill, QLD, AU
May 20 C ROC - Webster Park 5
Webster, NY, US
May 21 B 45. Murtner OL
Courtepin, Fribourg, CH
May 22 C CorkO Summer League, Doneraile Forest Park
County Cork, IE
May 23 C World Orienteering Day, People's Park
Waterford, IE
May 23 C World O Day
Perth, Scotland, GB
May 23 C Poacher 7 plus WOD Event
Caistor, Lincolnshire, GB
May 23 C LEI Summer League 5 and World Orienteering Day Event
Moira, Leicestershire, GB
May 23 C OD Summer Evening Event - Kenilworth
England, GB
May 23 C CascadeOC Wednesday Evening Series #1
Maple Valley, WA, US
May 23 C WCOC, WOD event at Bethel Schools 1
Bethel, CT, US
May 25 C Berner sCOOL Cup
Urtenen-Schönbühl, Bern, CH
May 26 C FM Bike-OL Langdistanz/Swiss Cup
Grand Est, FR
May 26 C OL für Alle, Bündner OL-Cup 2
Bonaduz, Graubünden, CH
May 26 C ACT Metro & Junior League #3, Farrer Ridge
Tuggeranong DC, ACT, AU
May 26 C Bendigo Bush Classic 5 - Mandurang-Sheepwash
Mandurang South, VIC, AU
May 26–28 A Tamar Triple 2018 3
Braunton, Devon, GB
May 26–28 A Westchester County Challenge 35
North Salem, NY, US
May 27 C Munster League, Inch Sand Dunes 2
Annascaul, County Kerry, IE
May 27 C Cork Summer League, Millstreet Country Park
County Cork, IE
May 27 B 11. Zimmerberg-OL und Sprint-Staffel
Wädenswil, Zürich, CH
May 27 C FM Bike-OL Sprint/Swiss Cup
Grand Est, FR
May 27 C MelBushO 3 - Balt Camp, Bullengarook
Bullengarook, VIC, AU
May 27 C Dumaresq Dam
Armidale, NSW, AU
May 29 C CorkO Summer League, Glenbower Wood
County Cork, IE
June 2018dist (mi)
Jun 1 C Pre-Shamrock Sprint-O, Ross Castle + Island 1
County Kerry, IE
Jun 1–2 B Landesturnfest Baden-Württemberg 1
Weinheim, Baden-Württemberg, DE
Jun 1–3 B Orienteering Ottawa Spring Training Weekend 11
Westport, ON, CA
Jun 2 A DM Sprint-OL 13
Senftenberg, Brandenburg, DE
Jun 2 B Vic MTBO Series #2 - You Yangs 1
Little River, VIC, AU
Jun 2 C 7. Winterthurer Bike-OL
Winterthur, Zürich, CH
Jun 2 C ACT Metro & Junior League #4, Bruce CIT
Bruce, ACT, AU
Jun 2 O EMPO - O-Ringen (Five Maps! Five Races! One Day!) 7
Berne, NY, US
Jun 2 B ROC - Rochester Map Adventure 4
Rochester, NY, US
Jun 2–3 B Shamrock O-Ringen, Tr na Spideoige / An Cruachn 6
Inchigeelagh, County Cork, IE
Jun 3 A BRL Lang-OL 10
Senftenberg, Brandenburg, DE
Jun 3 C Cork Summer League, Rostellan Wood
County Cork, IE
Jun 3 C QOC Jug Bay 5
Lothian, MD, US
Jun 3 C UBOL 3er-Staffel
Milvignes, Neuchâtel, CH
Jun 3 C Mount MacPherson
Revelstoke, BC, CA
Jun 3 C DVOA Nockamixon State Park 1
Quakertown, PA, US
Jun 3 C ACT League #7, Wild Deer Sands, Jim Sawkins Memorial Event
Mount Fairy, NSW, AU
Jun 4 B Shamrock O-Ringen, The Crags 1
County Kerry, IE
Jun 4 C Cork Summer League, Currabinny Wood
Carrigaline, County Cork, IE
Jun 5 C CorkO Summer League, Ballincollig Regional Park
Ballincollig, County Cork, IE
Jun 6 C CascadeOC Wednesday Evening Series #2
Seattle, WA, US
Jun 8 B Calverts Beach - OST 8 - Middle Distance Champs
Sandford, TAS, AU
Jun 8–10 C Swiss O Day Cols du Valais
Vollèges, Valais, CH
Jun 8–11 A Ural-2018
Yekaterinburg, Sverdlovskaya oblast', RU
Jun 8–11 B Queens Birthday 111 - 2018 2
Clandulla, NSW, AU
Jun 9 B Rokeby Hills - OST 9
Rokeby, TAS, AU
Jun 9–10 C MTBO National Championship Weekend Pennines 2
Milburn, Cumbria, GB
Jun 9–12 A Vacha - 2018
Филинское, Nizjnij Novgorod, RU
Jun 10 C Cork Summer League, Marlogue Wood
County Cork, IE
Jun 10 B Larch Hills Adventure Run
Salmon Arm, BC, CA
Jun 10 C CascadeOC Ultimate Orienteer #7 – Goat 1
Ronald, WA, US
Jun 10 C Parkinson Reserve - Parkinson 1
Hillcrest, QLD, AU
Jun 10 C DVOA Fort Washington
Fort Washington, PA, US
Jun 12 C 15. Aargauer sCOOL-Cup
Aarau, Aargau, CH
Jun 12 C CorkO Summer League, Tramore Valley Park
Cork, IE
Jun 14–17 C 2018 US ARDF Championships 5
Truckee, CA, US
Jun 16 B Rogaine Ireland 2017, Wicklow Mountains 2
County Wicklow, IE
Jun 16 C Zürcher Bike-OL/2. Etappe Tri-O-Cup 2018
Gossau, Zürich, CH
Jun 16 C OY6 - Bush - Gympie 1
The Palms, QLD, AU
Jun 16 C ACT Metro & Junior League #5, Black Mountain
Acton, ACT, AU
Jun 16 C ROC - Oatka Creek Park 5
Scottsville, NY, US
Jun 16–17 W 70th Jukola Relay 60
Hollola, Lahti, FI
Jun 17 C Cork Summer League, Rathbarry Wood + The Long Strand Sand Dunes
County Cork, IE
Jun 17 B 41. Luzerner Frühlings OL
Sursee, Luzern, CH
Jun 17 C Long Score Event 5 - MTBO Score 2
Llandefalle, Powys, GB
Jun 17 C DVOA Colonel Denning (SVO)
Newville, PA, US
Jun 17 C MelBushO 4 - Emerald
Emerald, VIC, AU
Jun 17 C VICO Aylard Farm Classic B Meet
Sooke, BC, CA
Jun 17 B 7. thurgorienta OL 1
Hörhausen, Thurgau, CH
Jun 19 C CorkO Summer League, Corrin Hill Wood
County Cork, IE
Jun 21 C United World Games 2018
Feldkirchen, Kärnten, AT
Jun 23 C Sprint-Staffel
Schaffhausen, CH
Jun 23 C Esk MTBO
Redbank Creek, QLD, AU
Jun 23 C ACT Metro & Junior League #6, Mt Ainslie North
Ainslie, ACT, AU
Jun 23–24 B Nitrogaine IV 17
Chelsea, MI, US
Jun 23–24 C LAOC Mt Pinos Two-Day (proposed) 9
Frazier Park, CA, US
Jun 24 C Cork Summer League, Liss Ard Estate
Skibbereen, County Cork, IE
Jun 24 C 62. Fünferstaffel 1
Seuzach, Zürich, CH
Jun 24 C SouthWest League 2. 1
TBD
Jun 24 C ACT League #8, Wild Cattle Creek
Jingera, NSW, AU
Jun 26 C CorkO Summer League, Moanbaun Wood
County Cork, IE
Jun 26–30 A 5 days of Italy 2018 4
Madonna di Campiglio, Trentino-Alto Adige, IT
Jun 26 – Jul 1 W European MTB Orienteering Championships and World Cup Round 1 1
Nagykovácsi, Pest, HU
Jun 27 C CascadeOC Wednesday Evening Series #3
Bothell, WA, US
Jun 27 C 4. Milchsuppe-Abend-OL
Steinhausen, Zug, CH
Jun 27–30 W European Youth Orienteering Championships 2018 4
Veliko Tarnovo, BG
Jun 27–30 A Arctic Midnight Orienteering 2018 3
Ilulissat, Qaasuitsup Kommune, GL
Jun 27 – Jul 1 W World Masters MTB Orienteering Championships 2018 5
Nagykovácsi, Pest, HU
Jun 27 – Jul 1 W European Junior MTB Orienteering Championships
Nagykovácsi, Pest, HU
Jun 29 – Jul 1 A Kāpa 3 Days 2
Pāvilosta, LV
Jun 29 – Jul 1 W ASOM 2018 WRE 4
Kortrijk, Vlaanderen, BE
Jun 30 B Johnny Macs - OST 10 (School Selection Event)
Buckland, TAS, AU
Jun 30 C ACT Metro & Junior League #7, The Pinnacle
Weetangera, ACT, AU
Jun 30 – Jul 1 W ASOM
Ieper, Vlaanderen, BE
Jun 30 – Jul 6 O Training Camp in the Kingdom of Ice and Fire 3
Reykjavík, Capital Region, IS
July 2018dist (mi)
Jul 1 C Cork Mid-Summer League, Myross Wood House Retreat Centre + Grounds
County Cork, IE
Jul 1 C Swiss O Day Kesch 2
S-chanf, Graubünden, CH
Jul 1–3 A Greenland Orienteering 2018 - Nuuk
Nuuk, Vestgrønland, GL
Jul 1–6 A Kainuu Orienteering Week 1.-6.7.2018 1
Kajaani, Kajana, FI
Jul 3 C CorkO Summer League, Curragh Wood
County Cork, IE
Jul 3 C Summer Evening Series, Kilbogget Park 1
Ballybrack, County Dublin, IE
Jul 4–7 A 4 days of Calabria
San Giovanni in Fiore, Calabria, IT
Jul 4–8 A 37. Wawel Cup
Siemięrzyce, śląskie, PL
Jul 5–8 A TATRY ORIENTEERING 2018 /4 days/ 1
Jamník, Žilinský kraj, SK
Jul 6–8 C Swiss O Day Bergün 1
Bergün/Bravuogn, Graubünden, CH
Jul 6–13 W World Masters Orienteering Championships 2018 57
Hørsholm, Capital Region of Denmark, DK
Jul 7 C ACT Metro & Junior League #8, Mt Taylor
Chifley, ACT, AU
Jul 8 C Cork Mid-Summer League, Strawhall Wood
County Cork, IE
Jul 8 C Long Score Event 6 MTBO Score 2
Trecastle, Powys, GB
Jul 8–14 A O'FRANCE 2018 - Les Vosges Mosellanes 2
Abreschviller, Grand Est, FR
Jul 10 C CorkO Summer League, Ballyannon Wood
County Cork, IE
Jul 14 C CascadeOC Choose Your Adventure #1: SummerFEST!
Lakewood, WA, US
Jul 15 C Cork Mid-Summer League, Gougane Barra Forest Park
County Cork, IE
Jul 15 B 5. BayernCup-OL 2018
Coburg, Bayern, DE
Jul 15 C Dangar Falls
Dangarsleigh, NSW, AU
Jul 15 C VICO Summer Meet - TBD
Juan de Fuca, BC, CA
Jul 17 C CorkO Summer League, Farran Forest Park
County Cork, IE
Jul 18 C CascadeOC Wednesday Evening Series #4
Everett, WA, US
Jul 19–22 A Transylvania Open 2018
Cluj-Napoca, Județul Cluj, RO
Jul 20–27 A O-Ringen Höga Kusten 23
Örnsköldsvik, Västernorrlands län, SE
Jul 21 B Vic MTBO Series #3 - Castlemaine 1
Castlemaine, VIC, AU
Jul 21 C Birds Reef Hageby
Kangaroo Flat, VIC, AU
Jul 21–22 C CNYO Rogaine XXVIII 10
Alpine, NY, US
Jul 22 C Cork Mid-Summer League, Kilbarry Wood
County Cork, IE
Jul 22 C Fiona Calabro Memorial Event - Stockyard Creek - Burbank
Burbank, QLD, AU
Jul 25–29 W OO Cup 7
Hauteville-Lompnes, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Jul 27–29 A XVI Limanowa Cup
Krynica-Zdrój, małopolskie, PL
Jul 27–29 W Tallinn Orienteering Week (2xWRE+100CP run)
Tallinn, Harju maakond, EE
Jul 28 C ACT Metro & Junior League #9, Mt Majura West
Watson, ACT, AU
Jul 29 C Cork Mid-Summer League, Dromkeen Wood
County Cork, IE
Jul 29 C LAOC Barton Flats (proposed)
Angelus Oaks, CA, US
Jul 29 C MelBushO 7 - Yanakie Block, Kangaroo Ground
Kangaroo Ground, VIC, AU
Jul 29 – Aug 3 A Lakes 5 Days 2018 9
South Lakeland District, Cumbria, GB
August 2018dist (mi)
Aug 1 C 1. August Sprint Ardez
Scuol, Graubünden, CH
Aug 2 C Grövelsjöorienteringen - prologen
Grövelsjön, Dalarna, Sweden
Aug 3–5 B Grövelsjöorienteringen 1
Grövelsjön, Dalarna, Sweden
Aug 4 C ACT Metro & Junior League #10, Remembrance Park
Campbell, ACT, AU
Aug 4–11 W WOC 2018 - Latvia 31
Rīga, LV
Aug 5 C Cork Mid-Summer League, Coolroe Wood
County Cork, IE
Aug 6 C Cork Mid-Summer League, Duke's Wood
County Cork, IE
Aug 7 C 3ROC Tuesday Evening Series, Phoenix Park 1
Dublin, IE
Aug 10 B Devonport area - Double Sprint OST 11 (Tas Sprint Champs)
Devonport, TAS, AU
Aug 10–12 C Aargauer 3-Tage-OL
Unterentfelden, Aargau, CH
Aug 10–15 W Bavarian Orienteering Tour 2018 1
Bayern, DE
Aug 11 B Uplands - Northern Classic Badge Event - OST 12
Deddington, TAS, AU
Aug 11 C ACT Metro & Junior League #11, Wanniassa Hills
Tuggeranong DC, ACT, AU
Aug 11–12 C 43. Swiss International Mountain Marathon 1
Beatenberg, Bern, CH
Aug 12 C Cork Mid-Summer League, Ballinspittle Wood
County Cork, IE
Aug 12 B Urseller OL
Davos Frauenkirch, Graubünden, CH
Aug 12 B ACT & NSW Ski-O Championship 2018
Perisher Valley, NSW, AU
Aug 12 C Sawmill Ck
Hillgrove, NSW, AU
Aug 12 C VICO Beaver Lake Summer Meet
Victoria, BC, CA
Aug 12 C Leinster League, Cushbawn 1
County Wicklow, IE
Aug 14 C 3ROC Tuesday Evening Series, Phoenix Park 1
Dublin, IE
Aug 15 C CascadeOC Wednesday Evening Series #5
Seattle, WA, US
Aug 17–19 O Orientation marathon - Rogaining Romania 2018
Vlădești, Județul Vâlcea, RO
Aug 17–24 W NAOC 2018 107
Whitehorse, YT, CA
Aug 18 C ACT Metro & Junior League #12, Aranda Bushlands
Cook, ACT, AU
Aug 19 C Cork Mid-Summer League, Lyradane Wood
County Cork, IE
Aug 21 C 3ROC Tuesday Evening Series, Phoenix Park 1
Dublin, IE
Aug 22–26 W SEEOC 2018 & Cerkno Cup 3
Cerkno, Idrija, SI
Aug 25 B Zuger OL 1
Unterägeri, Zug, CH
Aug 25 B 2018 Ellicottville Adventure Run 7
Salamanca, NY, US
Aug 25 C ACT League #10, Metro Series #13, Cooleman Ridge
Chapman, ACT, AU
Aug 25–26 A Sun SEQer Rogaine (Australasian Rogaining Championships) 1
Brisbane, QLD, AU
Aug 26 C Cork Mid-Summer League, Lough Hyne Wood
County Cork, IE
Aug 26 B Terminvormerkung - RheinMainCityRace
Offenbach am Main, Hessen, DE
Aug 26 C MelBushO 8 - Banksia Park, Bulleen
Bulleen, VIC, AU
Aug 26 C ACT League #11, Picaree Hill
Nanima, NSW, AU
Aug 26 C VICO Summer Meet - TBD
Victoria, BC, CA
Aug 29 – Sep 3 A 2018 Rocky Mountain 6 Day Orienteering Festival 27
Laramie, WY, US
September 2018dist (mi)
Sep 1 B Pittwater - Southern Regional Champs - Badge & OST 13
Seven Mile Beach, TAS, AU
Sep 1 C 38. Jugendcup Staffel
Mendrisio, Ticino, CH
Sep 1 C ACT Metro & Junior League #14, Stromlo West
Stromlo, ACT, AU
Sep 2 C BeOb OL-Staffel
Buchholterberg, Bern, CH
Sep 2 B 48. Schaffhauser-OL
Stein am Rhein, Schaffhausen, CH
Sep 2 C FootO 9 Gunapin Ridge East
Flynn, WA, AU
Sep 2 C Fingal September Scatter Series, St Anne's Park 1
Dublin, IE
Sep 7 B Vic MTBO Series #4 - Stanley 1
Stanley, VIC, AU
Sep 7 C OY10 - Wilmot's Waterholes, Applethorpe - Qld Middle Champs - NOL 11
Applethorpe, QLD, AU
Sep 8 A DM Mittel-OL 9
Dörentrup, Nordrhein-Westfalen, DE
Sep 8 C Wiggertaler OL
Saint-Émilion, Nouvelle-Aquitaine, FR
Sep 8 C DVOA Hickory Run Sand Spring 1
Albrightsville, PA, US
Sep 8 C DVOA Hickory Run Daddy Allen 1
Lake Harmony, PA, US
Sep 8 C MTBO - AWOC Club Championships - Eldorado
Eldorado, VIC, AU
Sep 8 C CNYO "The Odyssey" 6-hour ROGAINE 4
Edwards, NY, US
Sep 8–9 B 2018 SART (9/8/18 & 9/9/18) 17
Seattle, WA, US
Sep 9 A BRL Lang-OL 9
Dörentrup, Nordrhein-Westfalen, DE
Sep 9 C Long Score Event 7 mtbo score 2
Talybont-on-Usk, Powys, GB
Sep 9 C Elite Sprint-Staffel Schweizer Meisterschaften
Stäfa, Zürich, CH
Sep 9 C DVOA Hickory Run Sand Spring 1
Albrightsville, PA, US
Sep 9 C VICO Fall B Meet - TBD
Victoria, BC, CA
Sep 9 C Fingal September Scatter Series, Dublin City University 1
Dublin, IE
Sep 12 C 15. Städtli-OL Weesen
Weesen, Sankt Gallen, CH
Sep 15 A DM Staffel-OL 8
Eberswalde, Brandenburg, DE
Sep 15 C Bush Foot-O Coochin Creek
Coochin Creek, QLD, AU
Sep 15 C Laurentian Rogaine 2
Morin-Heights, QC, CA
Sep 15 A ACT Long Distance Championships, ACT League #12, Sandhills
Mount Fairy, NSW, AU
Sep 16 A DBK Mannschafts-OL 8
Eberswalde, Brandenburg, DE
Sep 16 C SouthWest League 5 1
TBD
Sep 16 B Long Distance Champs Baden-Württemberg 1
Lorch, Baden-Württemberg, DE
Sep 16 C Bike-OL SM Mitteldistanz
Bern, CH
Sep 16 C Blue Hole
Castle Doyle, NSW, AU
Sep 16 C Leinster League, Clarabeg 1
County Wicklow, IE
Sep 16 B 51. Engelburger OL 1
Gais, Appenzell Ausserrhoden, CH
Sep 20–23 W MTB Orienteering World Cup Round 3 1
Odemira, Beja, PT
Sep 22 C 72. Zuger OL / Schlusslauf ZJOM
Steinhausen, Zug, CH
Sep 22 C CascadeOC Choose Your Adventure #3: Corn Maze!
Snohomish, WA, US
Sep 22–23 B Thuner Nacht OL
Allmendingen, Bern, CH
Sep 23 B 12. OL.Biel.Seeland
Hermrigen, Bern, CH
Sep 23 C Fingal September Scatter Series, Ardgillan Castle Demesne
Savoy Cottages, County Dublin, IE
Sep 28 A Burgsprint 2
Eppstein, Hessen, DE
Sep 29 A DM Lang-OL 9
Hofheim am Taunus, Hessen, DE
Sep 29 C 3. Etappe Tri-O-Cup
Zürich, CH
Sep 29–30 B BC Orienteering Championships 2018 2
Revelstoke, BC, CA
Sep 30 A Deutschland-Cup 8
Hofheim am Taunus, Hessen, DE
Sep 30 C DVOA Green Lane Park 1
Green Lane, PA, US
Sep 30 C Fingal September Scatter Series, Malahide Castle Demesne 1
Malahide, County Dublin, IE
October 2018dist (mi)
Oct 4–5 B CO régionale JEC
Monthey, Valais, CH
Oct 6 A 9. Nationaler Mitteldistanz
Monthey, Valais, CH
Oct 7 A 10. Nationaler Langdistanz
Ollon, Vaud, CH
Oct 13 B Rheinland-Pfalz-Meisterschaften
Koblenz, Rheinland-Pfalz, DE
Oct 13–14 B Weekend Haut-Jura
Saint-Cergue, Vaud, CH
Oct 14 C Long Score Event 8 MTBO Score 2
Trellech United, Monmouthshire, GB
Oct 14 C CascadeOC Choose Your Adventure #4: Founder’s Day!
Seattle, WA, US
Oct 14 C VICO Royal Roads B meet
Victoria, BC, CA
Oct 14 C Leinster League, Pine Forest 1
County Dublin, IE
Oct 20 B Vic MTBO Series #5 - Linton
Linton, VIC, AU
Oct 20 C DVOA Tyler State Park
Newtown, PA, US
Oct 20 C 9. Pfäffiker Bike-OL/SM Sprint
Bauma, Zürich, CH
Oct 20–21 B Skandia Nacht OL
Diemtigen, Bern, CH
Oct 21 B 71. Zurzacher OL/ ASJM Schlusslauf
Bad Zurzach, Aargau, CH
Oct 21 B 7. BayernCup-OL 2018
Wald, Bayern, DE
Oct 21 B 50. Emmentaler OL
Diemtigen, Bern, CH
Oct 21 C 10. Pfäffiker Bike-OL/SM Langdistanz
Bauma, Zürich, CH
Oct 21 C Native Woodland Trust Fundraiser, Massy's Estate
County Dublin, IE
Oct 27 C Laurentian Rogaine 2
Morin-Heights, QC, CA
Oct 27 C Bike-O Lausanne-Jorat/Schlusswettkampf Swiss Cup
Lausanne, Vaud, CH
Oct 27 C CascadeOC Choose Your Adventure #5: Vampire-O!
Maple Valley, WA, US
Oct 27 C VICO Uplands Spook-O
Victoria, BC, CA
Oct 27–28 B Terminvormerkung - Hessenmeisterschaft Langdistanz/Sprint-Staffel
Gießen, Hessen, DE
Oct 28 C DVOA Pine Grove Furnace State Park (SVO) 1
Gardners, PA, US
Oct 28 C 76. Berner Team OL
Bern, CH
Oct 28 B Harriman Orienteering Festival 7
Stony Point, NY, US
November 2018dist (mi)
Nov 3–4 C CNYO 25th Annual Scout O 1
New Woodstock, NY, US
Nov 4 C Leinster League, Carraig na Seabhac 1
County Wicklow, IE
Nov 4 C DVOA French Creek State Park North 2
Elverson, PA, US
Nov 4 C CNYO 38th Annual Turkey O 3
New Woodstock, NY, US
Nov 10 C SW League 6 - Day 2 Dark 1
Over Stowey, Somerset, GB
Nov 11 C DVOA Fair Hill - Big Elk Chapel 1
Elkton, MD, US
Nov 18 C VICO Downtown Street-O
Juan de Fuca, BC, CA
Nov 18 C Leinster League, Deer Park Forest 1
Virginia, County Cavan, IE
December 2018dist (mi)
Dec 2 C DVOA Rutgers Ecological Preserve 2
Piscataway Township, NJ, US
Dec 26 C St Stephen's Day Fun Score Event, Three Rock Wood
County Dublin, IE
Dec 29 C CascadeOC Choose Your Adventure #6: The Bog Slog!
Snohomish, WA, US
January 2019dist (mi)
Jan 13, 2019 B 23. Effretiker-OL
Bäretswil, Zürich, CH
Jan 18–21, 2019 A Georgia Navigator Cup 2019 8
Atlanta, GA, US
February 2019dist (mi)
Feb 3–11, 2019 W European Ski Orienteering Championships
Erzurum, TR
March 2019dist (mi)
Mar 3, 2019 B 51. Welsiker-OL
Winterthur, Zürich, CH
Mar 18–24, 2019 W Junior World Ski Orienteering Championships
Svensbyn, Norrbotten, SE
Mar 18–24, 2019 W World Masters Ski Orienteering Championships 1
Svensbyn, Norrbotten, SE
Mar 18–24, 2019 W European Youth Ski Orienteering Championships 2019
Svensbyn, Norrbotten, SE
Mar 18–24, 2019 W World Ski Orienteering Championships
Svensbyn, Norrbotten, SE
Mar 23, 2019 C Little Raccoongaine 2
Hookstown, PA, US
Mar 24, 2019 B Raccoongaine 5
Georgetown, PA, US
Mar 29 – Apr 7, 2019 C OCIN Flying Pig XXIII 13
Cincinnati, OH, US
April 2019dist (mi)
Apr 7, 2019 B 42. Wisliger-OL
Weisslingen, Zürich, CH
May 2019dist (mi)
May 11, 2019 B 45. Galgener-OL
Einsiedeln, Schwyz, CH
May 29 – Jun 1, 2019 W European Youth Orienteering Championships 2019
Hrodna, BY
June 2019dist (mi)
Jun 6–10, 2019 W World Cup Round 1
Helsinki, Uusimaa, FI
July 2019dist (mi)
Jul 5–12, 2019 W World Masters Orienteering Championships 2019 31
Rīga, Riga, LV
Jul 6–12, 2019 W Junior World Orienteering Championships 2019 8
Silkeborg, Central Denmark Region, DK
Jul 27–28, 2019 W 16th World Rogaining Championships 12
Alp, Catalunya, ES
Jul 28 – Aug 3, 2019 A Scottish 6 Days 2019 21
Crieff, Perth and Kinross, GB
August 2019dist (mi)
Aug 13–18, 2019 W WOC 2019 - Norway 7
Sarpsborg, Østfold, NO
September 2019dist (mi)
Sep 22, 2019 C 78. Zürcher-OL
Uster, Zürich, CH
October 2019dist (mi)
Oct 2–6, 2019 W World Masters MTB Orienteering Championship 1
Breitenbrunn/Erzgebirge, Sachsen, DE
November 2019dist (mi)
Nov 3, 2019 C Sprint-Staffel Schweizer Meisterschaften
Wil, Sankt Gallen, CH
June 2020dist (mi)
Jun 20–21, 2020 W Jukola 2020 20
Rovaniemi, Lapland, FI
July 2020dist (mi)
Jul 1–30, 2020 W WOC 2020 - Denmark (Sprint) 2
Kolding, Region Syddanmark, DK
August 2020dist (mi)
Aug 1–2, 2020 W 17th World Rogaining Championships 35
Truckee, CA, US
June 2050dist (mi)
Jun 17 – Jul 17, 2050 W wmoc 2050 197
Balen, Vlaams Gewest, BE
Jun 23, 2050 C Orienteering Maps 1
Mullaway, NSW, AU